Autor: Thomas M. Kane
Tytuł: Ancient China on Postmodern War. Enduring ideas from the Chinese strategic tradition (Starożytne Chiny o postmodernistycznej wojnie. Trwałe idee chińskiej tradycji strategicznej)
Wydawnictwo: Routledge (2007)

Nigdy nie rozumiałem zachwytów nad chińską tradycją strategiczną, dlatego podszedłem do tej pozycji z pewnym sceptycyzmem. Historia pokazała do tej pory, że mimo uznania i popularności dla „Sztuki wojny” Sun Zu, dzieje chińskiej wojskowości są raczej historią porażek.

Kiedy szeregowym, chińskim żołnierzom nie można odmówić bohaterstwa i poświęcenia, to wszystko inne zawsze szwankowało. Od strategi po logistykę, od dowodzenia po uzbrojenie i trening.

Może to wynik właśnie zbyt dużego skupienia się na idei Sun Zu wygrywania bez walki? Na przekonaniu, że przeciwnika należy tak zwieść, że będzie przekonany, iż wojny nie wygra. Co jednak zrobić, kiedy przeciwnik jest zdeterminowany na rozwiązanie siłowe? Kiedyś sztuczki się kończą i trzeba wyjść w pole.

Wracając do pracy Kane’a. Całe szczęście okazała się przyzwoitą książką poświęconą nowoczesnym, asymetrycznym konfliktom. Kane siłą rzeczy koncentruje się na Iraku i tzw. drugiej wojnie w Zatoce Perskiej. Pisze o dezinformacji, zwalczaniu partyzantki, czy religii jako narzędzia mobilizacji.

Sun Zu i inni chińscy teoretycy wojny służą mu tylko jako atrakcyjny – nie dla mnie osobiście – punkt wyjścia do rozważań nad nowoczesną wojną.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.