ChRL przeprowadziła próbę pocisku hipersonicznego Xingkong 2 (Gwieździsta Przestrzeń 2), który – według rządowych mediów – osiągając prędkości 6 Machów (7350 km/h) ma mieć możliwość uniknięcia istniejących dzisiaj systemów antyrakietowych, jak amerykańska Tarcza Antyrakietowa. Będzie też zdolny do przenoszenia kilku głowic nuklearnych.

Xingkong 2 jest rozwijany przez Chińską Akademię Aerodynamiki Powietrzno-kosmicznej (China Academy of Aerospace Aerodynamic, 中国航天空气动力技术研究院) z Pekinu. Niestety nie wiele wiadomo o tym ośrodku.

Test pocisku przeprowadzono w zeszły piątek w nieznanym miejscu w północnozachodniej ChRL. Pocisk został wyniesiony rakietą na paliwo stałe1 w wyższe warstwy atmosfery, gdzie po odłączeniu kontynuował lot korzystając z własnego napędu hipersonicznego. Miał osiągnąć maksymalny pułap niecałych 30 km i dokonał kilka manewrów.

W tym wypadku zastosowano typ napędu hipersonicznego, zwanego waverider („jadący na fali”), który polega na tym, że obiekt jest popychany przez falę wytwarzaną w locie naddźwiękowym. Doskonałość aerodynamiczna (lift-to-drag) jest zwiększona w procesie kompresji ciągu (compression lift). I na tym moja wiedza się wyczerpuje.

Według ekspertów uzbrojenie pocisku i wprowadzeni do służby zajmie ChRL co najmniej pięć lat.

Nad podobnymi pociskami pracują także Rosjanie i Amerykanie. Ci pierwsi mają przeprowadzić swoją pierwszą próbę pocisku hipersonicznego w przyszłym roku. Amerykanie rozwijają dwa programy: (1) Hipersonicznej rakiety odpalanej z samolotów oraz (2) hipersonicznego pojazdu (Hypersonic Technology Vehicle 2), w ramach którego powstał Boeing X-43. W listopadzie 2004 r. X-43 pobił rekord prędkość osiągając 9,6 macha (11,3 tysiące km/h)


1 Docelowo pocisk ma być odpalany z bombowców.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.