Wczoraj zmarł w Hong Kongu Zha Liangyong (查良鏞 w dialekcie kantońskim: Cha Leung-Yung), znany szerzej pod pseudonimem literackim Louis Cha. Louis Cha był dziennikarzem i jednym z najpopularniejszych pisarzy chińskich XX wieku. Debiutował powieścią The Book and the Sword (書劍恩仇錄) w 1955 roku.

Na Zachodzie prawie nieznany, ponieważ specjalizował się w powieściach gatunku wuxia (武侠), czyli opowieści, których głównym motywem są przygody mistrzów chińskich sztuk walki, a charakterystyczną cechą dosyć swobodne traktowanie praw fizyki oraz obecność mocy nadprzyrodzonych.

Louis Cha stworzył w sumie 14 powieści wuxia. Niewiele, jak na gatunek, ale wyznaczył standard współczesnych utworów wuxia. Jego książki służyły jako kanwa ponad 90 produkcji pełnometrażowych i telewizyjnych. Do tego należy dodać niezliczoną liczbę słuchowisk radiowych i komiksów oraz kilkadziesiąt gier wideo.

Do najważniejszych adaptacji należą: The Swordsman (1990) zrealizowany przez King Hu i sequel Swordsman II (1992), Royal Tramp  i Royal Tramp II (1992) w reżyserii Wong Jing oraz  Ashes of Time (1994) Wong Kar-wai’a. W tym roku w serwisach streamingowych miał premierę serial The Smiling, Proud Wanderer – jedenasta adaptacja1 powieści Louis Cha o tym samym tytule (笑傲江湖).

Louis Cha pochodził z mandaryńskiej rodzin z prowincji Zhejiang. Jego przodkowie są odnotowywani jako uczeni zarówno przez kroniki dynastii Ming, jak i Qing. Sam Louis Cha miał zostać dyplomatą w rządzie republikańskim, ale w 1948 roku, kiedy komuniści zaczęli zdobywać władze w Chinach kontynentalnych, znalazł się w Hong Kongu i poświecił się pasji dziennikarskiej i literackiej.

Muszę przyznać, że sam nie jestem zbytnim entuzjastą powieści wuxia, ale potrafię docenić i dostrzec wpływ prac Louisa Cha na współczesną kulturę masową w całej Azji Wschodniej, a przez nią w skali globalnej.


1 W sumie cztery filmowe i siedem telewizyjnych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.