Autor: Kuan Ming
Tytuł: Popular Deities of Chinese Buddhism (Popularne bóstwa chińskiego buddyzmu)
Wydawnictwo: Kuan Yin Contemplative Order (1985)

Za każdym razem jak odwiedzam chińską świątynię, nieważne czy buddyjską czy taoistyczną, zawsze mam ten sam problem: oglądam dziesiątki, jeżeli nie setki figur różnych bóstw i postaci mitologicznych, o których niewiele wiem. Owszem, jestem w stanie rozpoznać najważniejsze z nich – nie jest to takie trudne ponieważ zazwyczaj są największe i centralnie ustawione – jak Guanyin (观音 Kuan Yin), Bogini Miłosierdzia, ale reszta szybko staje się anonimowym tłumem pomniejszych bóstw.

W takich momentach zawsze chciałem mieć przy sobie przewodnik po chińskich bóstwach – Internet niewiele pomoże, jeżeli nie wiemy, czego szukamy. Wreszcie jednak znalazłem coś, co chociaż częściowo wypełni lukę w zakresie chińskiego buddyzmu – wciąż muszę poszukać analogicznego tesktu o bóstwach panteonu taoistycznego.

Co prawda, praca Kuan Ming jest skierowana do chińskich buddystów z Malezji – stąd romanizacja Wade-Giles – ale jest to też idealna pozycja dla profanów jak ja. Książka jest bogato ilustrowana, co pozwala zazwyczaj odnaleźć dane bóstwo także po wyglądzie, ponieważ mimo wielości form, to istnieją cechy charakterystyczne każdego z nich. Każde bóstwo ma dokładny opis, który co prawda jest mieszaniną mitologii i wiedzy z dziedziny religioznawstwa, ale ma to też swój urok.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.