Autor: James Bradley
Tytuł: The China Mirage: The Hidden History of American Disaster in Asia (Chiński miraż: Ukryta historia amerykańskiej porażki w Azji)
Wydawnictwo: Hachette Book Group (2015)

Kolejna książka mówiąca o orientalizmie, choć sam termin „orientalizm” w niej nie pada. James Bradley opisuje stosunek amerykańskich elit do Chin, a właściwie stosunek do Chin wyobrażonych przed siebie od początków XIX wieku do lat siedemdziesiątych XX wieku. Cecha charakterystyczną tego okresu – jak już dzisiaj wiemy nie tylko tego – było postrzeganie Chin przez orientalistyczne soczewki.

Na temat orientalizmu wylano morze atramentu, ale wciąż najlepszą moim skromnym zdaniem pracą pozostaje „Orientlaizm” Edwarda W. Saida. Said zauważa, że immanentną cechą podejścia orientalistycznego jest niedostrzeganie „Orientu” jakim jest, a jakim zdaje się wyobrażany. Nieważne czy to wyobrażenie jest pozytywne czy negatywne. Pewnie się powtórzę, ale dla mnie immanentną cechą orientalizmu jest niedopuszczenie do siebie myśli, że „Orient” może mieć własne cele i pogląd na świat. W wyobrażeniach Zachodu Wschód, czy w tym wypadku Chiny pozostają zawsze bierne, zawsze są reaktywne i to my kształtujemy ich stosunek do nas. Orientalizm po prostu nie dopuszcza do siebie myśli, że może Wschód ma własny pomysł na życie.

Paradoksalnie orientalizm będzie twierdzić równocześnie, że ten Wschód jest niezmienny i nigdy nie wyewoluuje w kierunku wartości zachodnich. Przykład Tajwanu czy ulica Hong Kongu przeczy temu, ale Wschód zmienia się sam na własnych warunkach. To jednak nie jest tematem pracy Bradleya.

Osią książki Bradleya jest rodzina Franklina Delano Roosevelta, zaczynając od pradziadka, Warrena Delano, który wzbogacił się na handlu opium w Chinach… Pomyłki i porażka w Chinach miała też leżeć u podłoża zaangażowania w Wietnamie, z jego wszystkimi negatywnymi konsekwencjami do dnia dzisiejszego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.