Dzisiaj podwójna rekomendacja czytelnicza.

Autorka: Margaret E. Roberts
Tytuł: Censored: Distraction and Diversion Inside China`s Great Firewall (Ocenzurowane: Odwracanie uwagi i dywersja wewnątrz Wielkiego Friewallu Chińskiego)
Wydawnictwo: Princeton University Press (2018)

Autor: James Griffiths
Tytuł: The Great Firewall of China: How to Build and Control an Alternative Version of the Internet (Wielki Firewall Chiński: Jak zbudować i kontrolować alternatywną wersję Internetu)
Wydawnictwo: Zed Books (2019)

Każdy choć trochę interesujący się współczesnym światem słyszał o Wielkim Firewall Chińskimu. Jednak jak właściwie to działa? Jak udaje się cenzurować Internet używany przez 840 milionów użytkowników? Jak system ewoluuje i staje się coraz sprawniejszy? Jak zmieniają się cele władz? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tych dwóch książkach.

Praca Margaret Roberts koncentruje się na teorii cenzury i funkcjach, jakie spełnia w autorytarnym systemie politycznym. Świetna książka nie tylko dla ludzi zainteresowanych chińską cenzurą, ale też teorią polityki czy zachowaniami politycznymi. Mam jednak wrażenie, że ChRL stanowi tutaj jedynie egzemplifikację, ale nie jest głównym tematem książki, tym jest cenzura jako taka.

Książka Jamesa Griffithsa jest z kolei analizą ewolucji poedejścia chińskich władz: od odizolowania Dalajlamy i rządu tybetańskiego na wychodźstwie od Tybetańczyków w ChRL czy zwalczanie Faungong i ujgurskiego separatyzmu, czyli działań prewencyjnych i pasywnych, po pro-aktywne kształtowanie dyskursu internetowego w ChRL i manipulacje w mediach społecznościowych oraz wszechobecność WeChat.

Dwa różne podejścia do tematu i dwie bardzo ciekawe perspektywy. Nie potrafię powiedzieć, która bardziej mi się podobała. Roberts na pewno bardziej przypadła mi do gustu jako politologowi, a Griffiths jako analitykowi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.