W zeszłą środę podpisano w Waszyngtonie tzw. Fazę Pierwszą Porozumienia Handlowego1 Stanów Zjednoczonych i ChRL. Wielu – zwłaszcza w sektorze finansowym – uznało, że oznacza to koniec wojny handlowej, albo przynajmniej początek końca.

Tak, jak już nie raz pisałem, uważam, że to raczej koniec początku otwartej rywalizacji Waszyngtonu z Pekinem, a teraz mamy do czynienia w najlepszym razie z zawieszeniem broni. Jakby na potwierdzenie tej tezy w czwartek, dzień po podpisaniu porozumienia w Białym Domu Korpus Pokoju (Peace Corps) ogłosił, że wycofuje się z ChRL i ewakuuje cały personel do czerwca br.

Korpus Pokoju to agencja federalna, powołana jeszcze przez Johna Kennedy’ego, wysyłająca do państw rozwijających się wolontariuszy, którzy mają pomagać im w podnoszeniu poziomu rozwoju technicznego, z naciskiem na kwestie rolnicze, ale nie tylko. Korpus Pokoju działał w ChRL od 1993 roku, gdzie ponad 1300 Amerykanów prowadziło programy pomocowe w najtrudniejszych regionach kraju.

Wycofanie się Korpusu Pokoju oczywiście nie zaburzy rozwoju ChRL jako takiej – najwyżej  ucierpią konkretne miejscowości w najbiedniejszych częściach kraju. Ewakuacja Korpusu Pokoju z Chin ma jednak wymiar symboliczny. Zwłaszcza, że wycofanie nastąpiło dzień po podpisaniu porozumienia handlowego i można je odczytać jako sygnał, że nie tylko nie ma mowy o zakończeniu rywalizacji, ale zostaje ona rozszerzona na nowe pola.

Symboliczne znaczenie ma też fakt, że Korpus Pokoju wycofuje się w związku z grudniowym raportem Wykonawczej Komisji Kongresu ds. Chin (Congressional-Executive Commission on China, CECC) dotyczącym polityki Pekinu w Xinjiangu, gdzie można znaleźć stwierdzenie o „poważnych przesłankach” do mówienia o „zbrodniach przeciwko ludzkości”.

Coś mi mówi, że wkrótce to prawa człowieka staną się kolejną areną rywalizacji.


1 Więcej o tym wkrótce.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.