W zeszłym tygodniu usunięto z dostępnych w ChRL serwisów grę Plague Inc., grę strategiczną w czasie rzeczywistym (dostępne są wersje zarówno na platformy mobilne, jak i stacjonarne) polegająca na stworzeniu patogenu, który ma zniszczyć ludzką populację Ziemi. Gra jest znana z faktu, że wykorzystano w niej prawdziwe modele rozprzestrzeniania się epidemii.

Grę usunięto, kiedy Krajowe Biuro ds. Informacji Internetowej (国家互联网信息办公室, bardziej znana pod angielską nazwą: Cyberspace Administration of China, CAC) uznało, że „zawiera nielegalny treści”. Nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie treści chodzi, chociaż można się domyśleć, że władze chcą usunąć wszelkie skojarzenia z epidemią COVID-19, a grę postrzegają jako element przyczyniający się do potęgowania paniki.

Dla firmy Ndemic Creations, twórcy gry strata chińskiego rynku to duży cios i firma chciałaby wrócić ze swoją flagową produkcją, ale nie wie, co zrobić, ponieważ nie wiadomo, co zostało nagle uznane za „nielegalne treści”. Przedstawiciele firmy zapewniają, że spróbują się skontaktować z CAC i „skorygować” grę, podkreślając jej elementy edukacyjne. Zwłaszcza, że kwarantanna i fakt, że miliony potencjalnych graczy musi przebywać w domu oznacza prawdziwą hossę dla rynku gier komputerowych.

No cóż, to nie pierwsza firma, która przekonała się, że w systemie politycznym ChRL wszystko jest nie tylko arbitralne, ale może zmienić się z dnia na dzień. Nie twierdze, że nie należy robić tam interesów, czy próbować wejść na chiński rynek, ale jeżeli ktoś się nie zabezpieczy i zbuduje swój model biznesowy na zależności od chińskiego rynku, to powinien mieć potem pretensje do samego siebie.

Dywersyfikuj głupcze, dywersyfikuj!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.