Autor: Brantly Womack
Tytuł: China and Vietnam: The Politics of Asymmetry (Chiny i Wietnam: Polityka asymetrii)
Wydawnictwo: Cambridge University Press (2006)
Relacje Chin i Wietnamu na przestrzeni dziejów nigdy nie były łatwe. Nawet w czasach wspólnego członkostwa w „obozie pokoju” przed rozłamem sowiecko-chińskim wietnamscy towarzysze skarżyli się na Kremlu, że Chińczycy kradną część pomocy wysyłanej przez ZSRR do walki z Francuzami. Potem jednak, mimo rozstania z Moskwą, Pekin wciąż pomagał Hanoi w czasie II wojny indochińskiej.
Jeżeli można scharakteryzować relację chińsko-wietnamskie jednym słowem, to będzie: asymetria. Od tego też wychodzi Brantly Womack w swojej książce, która relacjonuje stosunki Chin i Wietnamu od czasów epoki brązu do współczesności. Mimo dysproporcji, tytułowej asymetrii, to Chinom nigdy nie udało się opanować Wietnamu na dłużej. Chociaż wpływy cywilizacji chińskiej w Wietnamie były i poniekąd są do dzisiaj widoczne, to Wietnam zawsze był zdolny zachować sporą niezależność. Także kulturalną.
Nie jest to jednak książka historyczna, a politologiczna. W większości jest poświęcona skomplikowanym relacjom asymetrycznym, dla których „gigant i skała” stanowią tylko świetną ilustrację, ponieważ na przestrzeni dziejów obydwa państwa przećwiczyły chyba wszelkie możliwe formy wzajemnych relacji.