Xi Jinping odbył 22 lipca br. sympozjum z przedstawicielami biznesu. Wśród mówców obok sekretarza generalnego byli przedstawiciele Microsoft Research Asia i Panasonic (China), ale władze zadbały, żeby duże korporacje międzynarodowe nie przysłały zagranicznych dyrektorów. Przywódca w swoim przemówieniu wezwał największe firmy działające w ChRL, aby były bardziej patriotyczne i równocześnie innowacyjne. Nie zabrakło także już zwyczajowego, bo raczej pozbawionego treści, przyrzeczenia „pogłębienia reform i otwarcia”.

Co ciekawe, Xi Jinping mówił wiele o międzynarodowej „współpracy oraz otwartości w nauce i technologii”. Jest to nie tylko slogan, mający pokazywać kontrast między ChRL i Stanami Zjednoczonymi, ale jest to też zrozumiała konieczność. ChRL w ostatecznym rozrachunku jest wciąż i pozostanie w przewidywalnej przyszłości odbiorcą technologii.1 Stąd desperackie próby uniknięcia blokady technologicznej ChRL.

Kiedy większość sześciu stabilizacji i sześciu gwarancji jest zrozumiała same przez się, to ostatnie punkty w obydwu nie są jednoznaczne. Czy KPCh przez stabilizację oczekiwań ludności, zakłada ich stabilny, ale stały wzrost, czy raczej ich wyhamowanie? Co władze rozumieją pod pojęciem podstawowych funkcji rządu? Prawo i porządek? Czy bardziej rozbudowane usługi społeczne?

Ważniejsze są jednak wątki dotyczące roli społecznej i politycznej przedsiębiorstw, tak jak je widzi Xi Jinping. Przede wszystkim sekretarz generalny potwierdził cele społeczno-gospodarcze KPCh, które są ujęte w dwóch politykach:

  • „sześciu stabilizacjach”, które oznaczają stabilizację: zatrudnienia, finansów, handlu zagranicznego, zagranicznych inwestycji, krajowych inwestycji oraz ludzkich oczekiwań;
  • „sześciu gwarancjach”, które oznaczają gwarancję państwa dla: zatrudnienia ludności, podstawowych dochodów, porządku na rynku, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, stabilność łańcuchów dostaw oraz podstawowych funkcji lokalnych rządów.

Na spotkaniu Xi jednak dodał jeszcze „cztery warunki” dla szybkiej odbudowy gospodarki z kryzysu post-pandemicznego: wprowadzenie polityki dofinansowania biznesu, który znalazł się w kłopotach; ochronę międzynarodowego środowiska biznesowego opartego na prawie i zasadach rynkowych; wyjaśnienie relacji polityki z biznesem; oraz nadaniu priorytetu samozatrudnieniu. Czyli to wszystko, co biznes chciałby usłyszeć od rządzących. Oczywiście, Xi doskonale sobie zdaje z tego sprawę. Również KPCh już wielokrotnie udowodniła, że potrafi mówić, to co ludzie chcą usłyszeć, a potem i tak robi to, co ona chce.

W rzeczywistości swoje oczekiwania wobec biznesu Xi przekazał w „czterech nadziejach”, czyli nadziei, że biznes będzie bardziej patriotyczny i przestrzegał prawa; stanie się bardziej odpowiedzialny społecznie; będzie bardziej innowacyjny; oraz rozwinie swoją międzynarodową perspektywę. Ten ezopowy język sprowadza się de facto do jednego: partia oczekuje, że biznes podporządkuje się jej polityce, a ten kto tego nie zrobi, nie jest patriotą, a dla takich nie mamy litości.


1 Oczywiście punktowo będzie też eksporterem nowych rozwiązań technicznych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.