Autor: Charles K. Armstrong
Tytuł: Tyranny of the Weak: North Korea and the World, 1950-1992 (Tyrania słabego: Korea Północna i świat, 1950-1992)
Wydawnictwo: Cornell University Press (2013)

Tytuł książki Charlesa Amstronga jest mylący, ponieważ nie jest ona poświęcona relacjom Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) z całym światem, ale przede wszystkim z obozem socjalistycznym a w nim także z Polską Rzeczpospolitą Ludową i trzecim światem. Z innej strony może faktycznie dla Pjongjangu był to cały świat przed 1992 rokiem.

Dzisiaj często zapominamy, że KRLD długo prowadziła bardzo aktywną politykę zagraniczną w trzecim świecie, gdzie nie tylko próbowała zwalczać prawdziwe lub wyimaginowane wpływy Stanów Zjednoczonych, czy Republiki Korei, ale też kreować się na model rozwoju. W latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych ubiegłego wieku faktycznie Pjongjang mógł skutecznie przedstawiać się jako przykład udanej modernizacji, ale fasada upadła wraz rozpadem bratniego obozu.

Nie do końca jest dla mnie jednak jasny wybór przez autora cezur czasowych. Owszem, rok 1992 jest oczywisty, ponieważ wiąże się z powrotem Deng Xiaopinga do władzy w ChRL, co oznaczało rozpoczęcie nowego etapu reform gospodarczych i poważną zmianę u najbliższego sojusznika KRLD. Rok wcześniej rozpadł się także Związek Radziecki. Jednak rozpoczęcie narracji od wybuchu wojny w 1950 roku jest niezrozumiałe. KRLD ogłosiła niepodległość we wrześniu 1948 roku, ale był to twór zainspirowany i de facto stworzony przez Stalina. Moim zdaniem krótki rozdział pokazujący genezę KRLD tylko mógłby pomóc książce. Mimo tej drobnej wady mogę tylko polecić.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.