Autor: David Hinton
Tytuł: China Root: Taoism, Ch’an, and Original Zen (Chiński korzeń: taoizm, Ch’an i pierwotny Zen)
Wydawnictwo: Shambhala (2020)

Buddyzm Zen został rozpropagowany na świecie przez japońskich mistrzów i jest znany przede wszystkim pod japońską nazwą „zen” (禅), ale wywodzi się z Chin, gdzie standardowym mandaryńskim jest wymawiany „chan” (禪 / 禅). W obydwu językach ten sam hieroglif oznacza to samo, czyli „kontemplację” (medytację).

David Hinton swojej książce nie tylko przedstawia związki między chińskim Chan i Japońskim Zen, ale też pokazuje wpływ taoizmu na rozwój Chan. Wielu, w tym autor, wskazuje, że wielu adeptów buddyzmu Zen, ale też religioznawców nie docenia wpływu taoizmu na buddyzm Chan, kiedy tak na prawdę można wręcz powiedzieć, że doszło do powstania amalgamatu taoizmu i buddyzmu w formie Chan.

Taoizm fundamentalnie przekształcił i przeinterpretował buddyzm. Jak wskazuje autor „jego bardziej abstrakcyjna, metafizyczna wrażliwość została osadzona w ziemskiej i opartej na empirycznym doświadczeniu wizji”. Chan dokonuje taoistycznego odczytania buddyjskich tekstów i nauk tak daleko, że mamy do czynienia z samodzielnym nurtem myśli, w dużym stopniu oderwanym od indyjskich źródeł, mimo zachowania tradycji, terminologii i utożsamiania się Chan z buddyzmem.

Jednak byłoby zbyt daleko idącym uproszczeniem stwierdzić, że oznaczało to po prostu sinizację buddyzmu – to też nastąpiło, ale dotknęło wszystkie nurty buddyzmu w Chinach. W rzeczywistości to buddyzm „pchnął rdzenną chińską filozofię na nowy poziom jasności i intensywności”, dając jej narzędzia poznawcze, terminologię i głębie wcześniej nieznane. Nie tylko medytacja stała się uznaną praktyką i była (jest) wykorzystywana także przez ludzi nie związanych bezpośrednio z buddyzmem, ale też stała się elementem rozwoju czy też higieny umysłowej w oderwaniu w ogóle od aspektów religijnych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.