Ludowy Bank Chin (LBCh), agenda rządu centralnego ChRL, która odgrywa rolę banku centralnego dołączył się do programu pilotażowego, mającego na celu wymianę transgraniczną cyfrowych walut. W programie biorą również udział: Tajlandia, Hong Kong i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Projekt Multiple Central Bank Digital Currency (m-CBDC) jest prowadzony wspólnie przez władze monetarne Hong Kongu (Hong Kong Monetary Authority, HKMA) oraz Bank Tajlandii w ramach szerszego projektu „Bridge”. Cztery instytucje będą dążyły do stworzenia wydajnego i szybkiego mechanizmu płatności transgranicznych, opartego na technologii rozproszonego rejestru (distributed ledger technology, DLT). W skrócie, bazy danych cyfrowych walut zarządzane przez każdą z tych instytucji podlegają wymianie i replikowaniu przy przeprowadzaniu transakcji, która angażuje, którąś ze stron. Zgodnie ogłoszeniem HKMA, system ma umożliwić transgraniczną wymianę cyfrowych walut w czasie rzeczywistym 24/7 i pomiędzy różnymi jurysdykcjami prawnymi.1

Wydaje się, że w Pekinie uznano, iż w obliczu marnych efektów prób umiędzynarodowienia RMB, to alternatywną drogą są cyfrowe waluty i jeżeli ChRL wystartuje szybciej od innych dużych graczy – Japonii, USA i EU – to zajmie korzystną pozycję w przyszłości. Dlatego LBCh testuje cyfrowego RMB w kraju. Do tej pory przeprowadzono w sumie sześć publicznych testów cyfrowego RMB, w których wprowadzono do obrotu 150 miliardów cyfrowych RMB w Pekinie, Shenzhen, Suzhou i Chengdu. Jednak, mimo że w testach wzięły dziesiątki milionów ludzi, to miały one dosyć ograniczoną formę. Wylosowani ludzie otrzymali po 200 cyfrowych RMB, którymi mogli zapłacić za wybrane usługi lub towary kupowane online.


1 Ciekawe, jak to się ma do polityki ograniczenia odpływu kapitału z ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.