Autor: Torsten Weber
Tytuł: Embracing ‘Asia’ in China and Japan. Asianism Discourse and the Contest for Hegemony, 1912–1933 (Przejmowanie „Azji” w Chinach i Japonii. Dyskurs o azjatyckości i rywalizacja o hegemonię, 1912-1933)
Wydawnictwo: Palgrave (2018)

Niby każdy wie co to są kontynenty. W większości można nawet łatwo opisać ich granice, ale kiedy kontynenty pojawiły się w świadomości społecznej jako kategorie porządkujące1 rzeczywistość? Trudno nie zwrócić uwagi, że patrząc na kontynenty jako konstrukt historyczny, czy też polityczno-społeczny, to są one tworem Zachodu i pojawiały się (rodziły) w świadomości innych ludów w różnym okresie czasu.

Torsten Weber zajął się kwestią uświadomienia i przejęcia przez Azjatów „Azji”. Jako pojęcie było mieszkańcom Azji przez większość historii obce. Dopiero zetknięcie się z Zachodem zmusiło ich do spojrzenia na siebie w ten sposób. W efekcie, nie pierwszy i nie ostatni raz w historii, obca koncepcja została przejęta, przetrawiona i wykorzystana do własnych celów. W wypadku Japonii i Chin do ekspansji i walki o hegemonie – Azja dla Azjatów.

Obawiam się jednak, że ta historia się jeszcze nie zakończyła. Widzę elementy tej narracji w propagandzie KPCh, choć są jeszcze nie akcentowane i bardzo zawoalowane. Zobaczymy czy i kiedy zostaną wypchnięte do przodu.


1 Niestety porządkowanie oznacza też dzielenie i kategoryzowanie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.