Jak podaje Reauters władze monetarne proszą lokalne banki o przywrócenie narzędzia do ustalania kursu RMB, z którego zrezygnowały dwa lata temu. Źródło, na które powołuje się agencja, ma twierdzić, że władze monetarne nakłaniają banki do włączenia tzw. „czynnika antycyklicznego”1 do ich codziennych ustaleń dla ściśle zarządzanego kursu wymiany RMB.

Jest to korekta, którą 14 banków wprowadza do swoich kwotowań RMB, które Ludowy Bank Chin wykorzystuje do ustalenia dziennej stopy referencyjnej, w ramach której może się kształtować kurs RMB. Został porzucony w 2020 roku, kiedy RMB gwałtownie wzrósł, a władze postanowiły pozwolić, aby siły rynkowe w większym stopniu wpływały na kurs RMB. Oczywiście, RMB wciąż nie jest i moim zdaniem w przewidywalnej przyszłości nie będzie walutą wymienialną. To także pokazuje, jak iluzorycznym jest nawet obecny mechanizm, który ma uwzględniać działanie sił wolnorynkowych, chociaż ja bym powiedział, że jest to raczej „symulowanie” ich działania. To jednak wystarczy, aby wielu się nabrało – czy też może chce się nabrać.

Pekin dąży do utrzymania kursu RMB względem USD, który spadł o ponad 11%. Spowolnienie gospodarcze i odpływ zagranicznych portfeli wywierają presję na lokalną walutę. Jej straty przyspieszyły po tym, jak w sierpniu Ludowy Bank Chin obniżył kluczowe stopy procentowe, co było było odejściem od prowadzonej od lat polityki samo-dostosowania się do polityki FED, co umożliwiało w miarę synchronizację polityki finansowej ChRL ze Stanami Zjednoczonymi i czyniło ChRL atrakcyjną dla lokowania kapitału. W sytuacji, kiedy inne główne gospodarki podnoszą agresywnie stopy w celu zwalczania inflacji, powoduje odpływ kapitału i spadek kursu RMB. Bank centralny również wprowadził w tym miesiącu środki polityczne, zwiększając koszt krótkiej sprzedaży (shortingu) waluty poprzez obniżenie kwoty rezerw walutowych, które instytucje finansowe muszą utrzymywać jako rezerwy i przywracając wymogi w zakresie rezerwy na ryzyko dla walut zakupionych za pośrednictwem transakcji terminowych.


1 Pekin po raz pierwszy wprowadziły „czynnik antycykliczny” w 2017 roku, aby jak to określono: lepiej odzwierciedlić podaż i popyt na rynku, zmniejszyć ewentualne „efekty stadne” na rynku i pomóc ukierunkować uczestników rynku, aby bardziej skupić się na fundamentach makroekonomicznych. Przekładając z urzędniczej nowomowy na nasze: chodziło o zablokowanie gwałtownych zmian kursu RMB poprzez ręczne wprowadzanie korekty do kursów referencyjnych dla Ludowego Banku Chin przez wybrane państwowe banki.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.