Wczoraj doszło do rozmowy telefonicznej Wang Yi i Sergieja Ławrowa, w czasie której Wang – nie tylko minister spraw zagranicznych, ale świeżo co upieczony członek Biura Politycznego KC KPCh, co ważniejsze niż teka ministra – jednoznacznie potwierdził, że Pekin nie ma zamiaru rezygnować z de facto sojusz z Moskwą, ale też po raz pierwszy tak jednoznacznie poparł samego Putina oraz mocarstwowe ambicje Kremla.

Udzieliłem w tej sprawie wypowiedzi PAP, więc nie chcę się tutaj powtarzać. Za to poniżej wklejam tłumaczenie komunikatu chińskiego MSZ z tej rozmowy. Wciąż ktoś ma wątpliwości, co do sojuszu chińsko-rosyjskiego?

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. Jak Chińczycy zapatrują się na użycie taktycznej broni atomowej przez Rosję? Granica nie do przekroczenia, czy w razie potrzeby dozwolony środek?
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Raczej woleliby zachować dla siebie możliwość złamania tabu atomowego w przyszłości. Jeżeli Rosja zrobi to teraz, to wszyscy (Japonia, Korea Południowa, może i Tajwan) wokół ChRL wystarają się o broń jądrową, co zneutralizuje chiński arsenał atomowy.

   Polubienie

   Odpowiedz

   1. A jaki ten arsenał jest obecnie?? Tj.: 1. Czy liczba bomb to rzeczywiście ~350, i czy ChRL próbuje tą liczbę zwiększyć 2. Czy ALW ma odpowiednie możliwości przenoszenia((nowoczesne) rakiety, które są zresztą dużo trudniejsze technicznie niż zwykła bomba wodorowa zrzucana z samolotu).
    Ostatni raz dręczę pytaniami :))

    Polubienie

   2. Co roku dodają od 20 do 60 głowic, ale to szacunek oparty na ich możliwościach produkcji, różnica wynika, że nie wiadomo, jak silne głowice robią. Nowe głowice nie są jednak umieszczane na środkach przenoszenia i składowane. Ponadto część starych głowic musieli zdemontować, więc nie ma możliwości określenia realnej wielkości ich arsenału. Bazując jednak na możliwościach produkcyjnych, czyli maksymalnej ilości materiału pozyskiwanego z odpowiednich reaktorów co roku będzie to na pewno znacząco mniej niż mają USA czy FR.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.