Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych poinformował dzisiaj w oświadczeniu, że nałożył sankcje na 28 osób i podmiotów zaangażowanych w międzynarodowe rozprzestrzenianie nielegalnych narkotyków, w tym na dużą sieć z siedzibą w Chinach. W skoordynowanej akcji Departament Sprawiedliwości ujawnił również osiem aktów oskarżenia przeciwko chińskim firmom i 12 ich pracownikom o przestępstwa związane z produkcją fentanylu i metamfetaminy, dystrybucją syntetycznych opioidów i sprzedażą prekursorów chemicznych. Sankcje objęły również dwa podmioty i jedną osobę z siedzibą w Kanadzie. Restrykcje zamrażają wszelkie amerykańskie aktywa osób objętych sankcjami i generalnie zabraniają Amerykanom kontaktów z nimi.

Administracja Bidena stara się powstrzymać import fentanylu i pochodnych do USA, gdzie narkotyk jest przyczyną tysięcy zgonów. W 2022 roku wstępne dane wskazywały, że ponad dwie trzecie (68%) ze zgłoszonych 107081 zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków w Stanach Zjednoczonych dotyczyło syntetycznych opioidów innych niż metadon, głównie nielegalnie wytwarzanych fentanyli.

Jednak, żaden z oskarżonych nie został do tej pory aresztowany, a chiński rząd nie współpracował z władzami USA w dochodzeniach, przyznał prokurator generalny Merrick Garland. Liu Pengyu, rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie, powiedział, że Chiny zdecydowanie potępiły posunięcie USA, dodając, że chiński rząd zajmuje zdecydowane stanowisko w sprawie walki z narkotykami. „Jednak Stany Zjednoczone, nie zważając na dobrą wolę Chin, obarczają Chiny kozłem ofiarnym poprzez taktykę sankcji, oszczerstw i pomówień. To poważnie osłabiło fundamenty współpracy Chin i USA w zakresie walki z narkotykami” – powiedział Liu.

Sekretarz stanu Antony Blinken, podczas swojej wizyty w Chinach w czerwcu, powiedział, że Waszyngton potrzebuje znacznie większej współpracy ze strony Chin w zakresie powstrzymania przepływu fentanylu i że strony zgodziły się zbadać utworzenie grupy roboczej w tej sprawie. W praktyce Pekin nic nie zrobił, ponieważ nie jest zainteresowany powstrzymaniem epidemii fentanylu w USA – w sumie dlaczego miałby być?

Akcja nastąpiła także na dzień przed planowaną podróżą Garlanda do Meksyku. Oczekuje się, że handel fentanylem będzie głównym tematem dyskusji. Amerykanie oskarżają chińskie firmy o wysyłanie chemikaliów używanych do produkcji fentanylu właśnie do Meksyku przy użyciu fałszywych etykiet wysyłkowych i innych mechanizmów w celu uniknięcia wykrycia. Według prokuratorów trafiają one przede wszystkim do meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa. Wiele jednak jest też wysyłanych bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.