crabfarm22032012-a

Władze w Pekinie zatrzymały kolejnych sześciu aktywistów prowadzących kampanię antykorupcyjną.

Z pozoru społeczna kampania antykorupcyjna powinna współgrać z działaniami nowych władz dążącymi do zwalczania korupcji w szeregach Partii. Pozory jednak mylą. Partia nie może się zgodzić na to, aby ktoś z poza jej kręgu kontrolował jej działaczy, a już żądanie ujawnienia majątku najważniejszych osób w kraju oznacza – w oczach władz – zakwestionowanie władzy Partii.

Kampania społeczna zaczęła się w zaszłym roku od zbierania podpisów pod petycją do władz wzywająca do rzeczywistej walki z korupcją. Aktywiści pragnęli złapać za słowo nowego Przewodniczącego ChRL Xi Jinping, który powiedział, że korupcja zagraża istnieniu Partii jako takiej.

Xi mówił o braku pobłażania dla „tygrysów i much” – odnosząc się w ten sposób zarówno do średniego szczebla biurokratów, jak i najwyższych eszelonów Partii. Jednak żądanie ujawnienia majątku najważniejszych osób w kraju, mogłoby tylko potwierdzić – powszechne przekonanie opinii publicznej – istnienie ścisłego związku miedzy władzą a ogromnym bogactwem partyjnych prominentów.

Sieć zaciska się wokół kampanii – nazwanej Ruch Nowych Obywateli – od około pięciu tygodni, co nie pozostaje bez związku z konsolidacją władzy przez Xi, który do swoich tytułów Sekretarza Generalnego KPCh i Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej dorzucił w marcu stanowisko Przewodniczącego ChRL.

Jeżeli ktoś miał nadzieje na rzeczywiste zmiany, ostatnie wydarzenia powinny rozwiać wszelkie złudzenia w głowach największych nawet optymistów (czytaj: „pożytecznych idiotów”). Zwłaszcza, że Partia już trzydzieści lat temu obiecała zacząć publikować regularnie dane o majątku najważniejszych oficjeli .

31 marca mała grupa aktywistów rozwinęła transparenty w centrum Pekinu z żądaniem realnej walki z korupcją. Szybko zostali zatrzymani przez służby porządkowe. Trzy osoby pozostają w areszcie, cztery wyszły za kaucją z powodów zdrowotnych. Wszystkim postawiono zarzuty nielegalnego zgromadzenia, za co grozi wyrok do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z pośród szóstki aresztowanej w zeszłym tygodniu cztery osoby pozostają w areszcie. Domy wszystkich zostały przeszukane, zabrano z nich komputery i aparaty fotograficzne.

Cała akcja władz współgra z nowy restrykcjami i zaleceniami dla mediów odnośnie relacjonowania skandali korupcyjnych oraz brakiem jakichkolwiek strukturalnych działań mających na celu ograniczenie korupcji.

Ostanie aresztowania tylko potwierdzają powszechną opinie, że zajmowanie stanowiska jest drogą do zdobycia i akumulacji majątku, a Partia stawia się ponad prawem.

Karykatura: Hexiefarm

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] na nią bierne przyzwolenie. Dlatego też serial może się jednak okazać bronią obusieczną. Ludzie mogą zacząć się domagać, by także w życiu było jak w serialu. A przecież nie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.