640px-Yasukuni_Jinja_7_032

Japoński premier Shinzo Abe ofiarował oficjalne kondolencje i zaoferował „maksymalne wsparcie” ChRL w związku z trzęsieniem ziemi w Sichuanie w ostatnią sobotę.

W odpowiedzi Pekin stwierdził, że żadna obca pomoc nie jest w obecnej sytuacji wymagana. Równocześnie rządowe media podały informację o przybyciu 200 rosyjskich ratowników.

Nieoficjalnie przedstawiciele władz w Pekinie dają do zrozumienia, że odrzucenie pomocy japońskiej jest odwetem za prywatną wizytę kilku ministrów w świątyni Yasukini w czasie ostatniego weekendu.

Prywatne wizyty przedstawicieli japońskich elit politycznych w świątyni Yasukini nie pierwszy raz zaogniają stosunki Tokio z Pekinem lub z Seulem.

Yasukini to shintoistyczna świątynia poświęcona od 1867 roku (Wojna Boshin) tym, którzy zginęli za cesarza od czasów restauracji Meiji i rozpoczęcia procesów modernizacyjnych w Japonii. W świątyni znajdują się także wota za rodziców lub zwierzęta bohaterów. Co do zasady, żaden byt nie może być dyskryminowany.

Od kiedy przeniesiono tam także prochy zbrodniarzy japońskich z czasów II wojny światowej, wizyty japońskich polityków stały się pretekstem do antyjapońskich wystąpień – głównie – w Korei Południowej i Chinach.

Oczywiście same wizyty w świątyni są tylko pretekstem. Także pamięć ofiar II wojny światowej, a nawet spór o wyspy Diaoyu (Senkaku) są tylko tematami zastępczymi. Istotą sporu jest rywalizacja o dominację polityczną i ekonomiczną w Azji Wschodniej.

Wszystko inne, włącznie z ofiarami trzęsienia ziemi w Sichuanie, to niuans w wielkiej polityce.

Zdjęcie: David Monniaux

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ma na swoim koncie szereg foux pas, zaczynając od regularnych wizyt prominentnych polityków w świątyni Yasukini.1 Zobaczymy także, czy premier Abe odwiedzi Pyeongchang w czasie nadchodzących zimowych igrzysk […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.