640px-JCG_PL61_hateruma

Dzisiaj rano osiem jednostek marynarki wojennej ALW weszło na wody wokół wysp Senkaku (Diaoyu). Jest to największe naruszenie japońskich wód terytorialnych od czasu, kiedy Tokio odkupiło wyspy od właściciela (japońska rodzina Kurihara) we wrześniu zeszłego roku.

W odpowiedzi japońskie organizacje nacjonalistyczne ogłosiły wysłanie swoich statków na sporne wody terytorialne.

Jest to kolejna odsłona sporu o terytorium bogate w złoża surowców energetycznych.

Wyspy są niezamieszkałe, chociaż od dawna stanowiły bazę dla japońskich rybaków. Tylko w latach 1900-1940 zamieszkiwało je na stałe około 200 japońskich robotników pracujących w przetwórstwie.

Formalnie Japonia ustanowiła swoje zwierzchnictwo nad wyspami w wyniku wojny z Chinami w 1895 roku. Po II wojnie światowej znajdowały się w ramach United States Civil Administration of the Ryukyu Islands aż do 1972 roku, kiedy zostały zwrócone pod jurysdykcję japońską.

Chiny (zarówno ChRL i ROCh) twierdzą, że wyspy zostały odkryte przez Chińczyków w XIV wieku. Traktat pokojowy z Japonią z Sam Francisco z 1951 roku zobowiązał ją do zrzeknięcia się jurysdykcji nad wszystkim terytoriami poza rodzimymi wyspami japońskimi. Według Tokio, Japonia kontrolowała wyspy już przed 1895 roku i są one integralna częścią wysp japońskich.

Roszczenia chińskie wydają się nie mieć większych podstaw z punktu widzenia prawa międzynarodowego, jednak są podnoszone ze względu na znajdujące się tam bogactwa naturalne, ale przede wszystkich są wygodnym narzędziem do pobudzania nastrojów antyjapońskich w społeczeństwie.

Trudno nie powiązać obecnego zagrania tą kartą akurat teraz – w dwa dni po trzęsieniu ziemi w Sichuanie – z potrzebą „przykrycia” problemów z akcją ratowniczą i faktem, że po katastrofie z 2008 roku nie wiele się zmieniło za Wielkim Murem.

Zdjęcie: Paipateroma

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.