aaaaalarge

Popularny meme w Chinach – fałszywa okładka Time

Jeszcze parę dni temu nie wiedziałem o istnieniu Guo Meimei (郭美美) i szczerze mówiąc, nie sądzę, by moje życie było wtedy uboższe. W ChRL jednak wszystko – prędzej czy później – staje się sprawą polityczną. Kim więc jest Guo Meimei?

Guo Meimei to bogata Chinka, której udało się samodzielnie zniszczyć resztki reputacji Chińskiego Czerwonego Krzyża. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy pod pseudonimem „Guo Meimei Baby” otworzono mikroblog w servisie Sina.com. Autorka przedstawiła się jako generalna dyrektorka handlowa Czerwonego Krzyża.

Na mikroblogu zaczęły się pojawić zdjęcia prezentujące rozrzutne i bardzo zasobne życie. Guo Meimei pozowała w swoim Maserati i w przestronnej willi. Pokazywała dziesiątki designerskich toreb lub swoje zdjęcia w skąpej bieliźnie. W ten sposób szybko stała się „bohaterką” chińskiego Internetu.

Chiński Czerwony Krzyż od dawna nie cieszy się zbyt dużą reputacją w kraju. Skandal z zakażeniem wirusem HIV dawców krwi i inne sprawy podkopały zaufanie opinii publicznej do organizacji. Badania pokazały, że 82% badanych nie ma zamiaru przekazywać darowizn na rzecz Czerwonego Krzyża.

W lipcu 2012 roku policja pekińska przeprowadziła śledztwo w sprawie Guo Meimei, ale oficjalnie podano, że jej bogactwo nie jest związane z Czerwonym Krzyżu, ale imię Guo Meimei zostało na dobre powiązane z organizacją.

Po kwietniowym trzęsieniu ziemi w Sichuan sprawa Guo Meimei pojawiła się na nowo. Liczba dotacji na rzecz pokrzywdzonych drastycznie zmalała w porównaniu z 2008 rokiem i ówczesnym kataklizmem. Teraz Czerwony Krzyż obiecał przeprowadzić własne dochodzenie wewnętrzne.

W ChRL, gdzie Partia kontroluje całą przestrzeń społeczną, afera idzie na jej konto.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.