kashmir-map

Kaszmir to miejsce, gdzie spotykają się interesy trzech mocarstw atomowych

Ladakh to pustynia położona na płaskowyżu między Tybetem a Kaszmirem. Tutaj przebiega linia demarkacyjna między Indiami a ChRL. Obydwie strony stoczyły już wojnę – miedzy innymi – o ten region w 1962 roku. Obecnie Pekin kontroluje wschodnią część płaskowyżu zwaną Aksai Chin.

Od zakończenia wojny dochodzi co jakiś czas do drobnych incydentów miedzy patrolami obydwu stron. Żołnierze głownie ograniczają się do pokazywania sobie transparentów po angielsku nawołujących do wycofania się przeciwnej strony. Stało się to wręcz rutynowym przedstawieniem.

Teraz coś się jednak zmieniło. Chińscy żołnierze (około 30), którzy pojawili się na spornym terytorium dwa tygodnie temu rozbili obóz i wygląda, że zamierzają pozostać dłużej.

Władzę indyjskie zaprotestowały i zażądały wycofania oddziału. W odpowiedzi Chińczycy wznieśli tablicę w języku angielskim: You are in Chinese side (SIC!).

W Ladakh zaczęła się wiosna, więc chiński obóz może stać długo, nawet do zimy.

Władze w New Delhi są co raz bardziej poirytowane. Zwłaszcza, że opozycja oskarża rząd o słabość. Syed Akbaruddin – rzecznik indyjskiego MSZ – powiedział, że bez wątpienia cały kraj jest sprawą zaniepokojony. Mocne słowa w języku dyplomacji.

Trudno powiedzieć, co Pekin chce uzyskać.

Zaczęła mnie nurtować jednak inna kwestia. Czy Pekin w ogóle w cokolwiek gra? Czy to nie generałowie zaczynają prowadzić własną grę za plecami Pekinu?

Jutro napiszę o tym więcej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.