chinese-president-xi-jinping-r-shakes-hands-with-palestinian-leader-mahmoud-abbas-in-beijing-on-may-6-2013-2

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mohamed Abbas przybył w niedzielę do Pekinu. W środę wieczorem wylatuje z Chin, kiedy w czwartek rano przyleci Beniamin Natanyahu – Premier Izraela.

ChRL próbuje utrzymywać równy dystans do obydwu stron konfliktu (stąd podwójna wizyta), mimo że formalnie – jak większość krajów rozwijających się – wspiera powstanie państwa palestyńskiego. Pekin raczej realistycznie ocenia swoje możliwości działania w regionie, chociaż zaproponował pomoc w zorganizowaniu spotkania Abbasa z Natanyahu, jeżeli takie będzie ich życzenie.

Abbas oczekuje pomocy w budowaniu gospodarki oraz  odblokowaniu wpływów podatkowych wstrzymanych przez Izrael w odpowiedzi na wystąpienie do ONZ o uznanie państwowości palestyńskiej.

Stosunki Izraela z ChRL są dosyć złożone.

Z jednej strony, ChRL kupuje wysoko zaawansowane systemy obronne w Izraelu, który – od czasu nałożenia embargo przez UE i Stany Zjednoczone po 1989 roku – stał się jednym z głównych źródeł nowoczesnych technologi wojskowych dla ChRL.

Zarówno Jerozolima i Pekin mają „problem” z reakcją na „Arabską Wiosnę” obawiając się sił, które mogła ona uruchomić. Izrael w przestrzeni międzynarodowej a ChRL w wewnętrznej.

Z drugiej strony, Pekin jest strategicznym sojusznikiem Teheranu, który stanowi potencjalnie największe zagrożenie dla Izraela. ChRL popiera pokojowe rozwiązanie kwestii możliwości wytworzenia przez Iran broni masowego rażenia. Równocześnie jest głównym odbiorca irańskiej ropy i gazu oraz sprzeciwia się „jednostronnym” działaniom Zachodu.

ChRL wspiera reżim al-Assada w Syrii, a Izrael widzi przedłużający się konflikt jako zagrożenie przejęcia broni (także chemicznej) prze organizacje wrogie oraz generalnego wzrostu wpływów fundamentalistów islamskich w regionie.

Wreszcie ChRL postrzega Izrael jako strategicznego sojusznika Stanów Zjednoczonych, w stosunku do których próbuje się pozycjonować jako światowy konkurent.

Kolejna „szorstka” przyjaźń.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.