877px-Anti-Censorship_Taiwan_on_the_end_of_Taiwan_Pride_2005Władze na uczelniach w ChRL otrzymały zalecenie usunięcia z programów zajęć sześciu zakazanych tematów: wolność prasy, społeczeństwo obywatelskie, prawa obywatelskie, błędy historyczne KPCh, niezależne sądownictwo i kumoterstwo elit.

Wang Jiangsong – profesor filozofii w Chińskim Instytucie Relacji Przemysłowych* w Pekinie – potwierdził istnienie notatki skierowanej do nauczycieli akademickich, która nakazuje ostrożność w wyborze tematów wykładów.

Wiadomość pojawiła się dwa dni po tym, kiedy Yao Jianfu – były członek Centrum Badań nad Rozwojem przy Radzie Państwowej – ostrzegł w wywiadzie dla Deutsche Welle, że nakazano zaostrzenie kontroli nad tematami wykładów akademickich.

Wyraźnie widać, że Partia żyje we własnym świecie, w którym kilka prostych zakazów może zatrzymać zmiany. Nie było to możliwe nawet w czasach przed rewolucją informacyjną. Dzisiaj jest mrzonką i zaklinaniem rzeczywistości.

* Nazwa jest myląca. Uczelnia zajmuje się głównie kształceniem w zakresie nauk społecznych i zarządzania.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.