images

“Prisoner of the State” (Więzień Stanu) to historia Zhao Ziyang (赵紫阳). Zhao był Premierem ChRL w latach 1980-87 i Sekretarzem Generalnym KPCh w 1987-89.

W dużym stopniu to Zhao był architektem reform gospodarczych w ChRL lat 80. W 1989 roku starał się powstrzymać siłowe rozwiązanie na placu Tiananmen. W ostatnim momencie zjawił się wśród protestujących i prosił ich o rozejście się, by uniknąć rozlewu krwi.

Towarzysze mu tego nigdy nie wybaczyli. Zdjęty ze wszystkich stanowisk partyjnych i państwowych znalazł się w areszcie domowym, w którym pozostał do śmierci w 2005 roku.

Przy pomocy rodziny i kilku współpracowników Zhao nagrał na magnetofon opis zakulisowych rozgrywek związanych z wydarzeniami. Zdrady, wzajemne zdrady i koronkowe intrygi tworzące łańcuchy kolejnych zdrad.

Zhoa pokazuje, że koronne hasło „rozprawy” z protestem: stabilizacja i rozwój w zamian odsunięcie zmian politycznych na wieczność, było tylko fasadą. Istotą była żądza władzy. Władzy dla Partii i władzy dla poszczególnych graczy.

Nie można zrozumieć ChRL bez zrozumienia wydarzeń na placu Tienanman, bez historii Zhao nikt nie zrozumie roku 1989 w ChRL.

Prisoner of the State: The Secret Journal of Premier Zhao Ziyang, Simon & Schuster 2010.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. qiao qingkui 10/06/2013 o 12:52

  0.9p na brytyjskim ebay-u 4p z transportem i prezent na urodziny gotowy. Dziękować 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Wydałem na audiobooka 1.99 na wyprzedaży w Londynie 😦

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. qiao qingkui 10/06/2013 o 19:41

  Różnica niewielka, a w dodatku Pan wie, w jakim stanie jest audiobook, ja cały czas czekam na dostawę, napisane było, że stan bardzo dobry, ale co przyjdzie to się dopiero okaże. W każdym razie ważne, że będzie co czytać 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.