Komisja Europejska planuje wysłać oficjalne ostrzeżenie ChRL, iż jest gotowa wprowadzić sankcje przeciwko chińskim wytwórcom sprzętu elektronicznego Huawei i ZTE w związku z nielegalnymi subsydiami.

Europejski Komisarz ds Handlu Karel De Gucht powiedział, że jest to ostrzeżenie dla Pekinu, że jeżeli nie zmieni swojego postępowania, to może się spodziewać konsekwencji.

Jest to kolejny krok w pełzającej wojnie gospodarczej między Zachodem i ChRL.

Kraje zachodnie zaczynają rozumieć cenę, jaką płacą za wieloletnie godzenie się na liberalizację handlu światowego przy zachowaniu nierównych warunków konkurencji. Przez wiele lat była to wygodna sytuacja dla polityków (antyinflacyjny efekt handlu z ChRL i dostęp do tanich produktów) i biznesu (duża stopa zysku). Teraz trzeba płacić cenę pod postacią deindustrializacji i dużego bezrobocia (jakoś nie wszyscy na Zachodzie mogą być kreatywni lub pracować w usługach).

Dzisiaj Huawei i ZTE posiadają 1/4 europejskiego rynku. Wiele gałęzi przemysłu i usług publicznych stało się zależne od chińskich urządzeń. Od opieki zdrowotnej do wodociągów. Oprócz oczywistych kłopotów gospodarczych, chińska obecność wiąże się z mniej widocznym zagrożeniem bezpieczeństwa związanego, zarówno z zabezpieczeniem dostaw, jak i możliwościami szpiegostwa przemysłowego.

Unia Europejska idzie w ślady Stanów Zjednoczonych i Australii, które już efektywnie ograniczyły obecność firm z ChRL.

Komisja Europejska opóźniała swoje działania obawiając się reperkusji Pekinu skierowanych przeciwko europejskim producentom jak Ericsson, Alcatel-Lucent i Nokia Siemens Networks. Dodatkowo sprawę komplikuje polityka wewnątrz Unii Europejskiej. Wielka Brytania i Holandia wspierały Huawei, dla którego stanowią bazę operacyjną w Europie. Francja i Włochy najbardziej dotknięte przez konkurencję z ChRL dążyły do podjęcia jak najszybszych działań.

Kwestię przesądziło zdobycie jednoznacznych dowodów na nielegalne subsydiowanie Huawei i ZTE przez władze ChRL. Na tyle jednoznaczne, że komisja Europejska nie musi wszczynać postępowania i może od razu przejść do nałożenia sankcji.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wobec Huawei i ZTE są przede wszystkim związane z bezpieczeństwem danych, ale też natury ekonomicznej oraz politycznej. Wszystko wynika z zarzutów o niejasne powiązania firmy zarówno z ALW jak i […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.