1657573060_d6b952b7dd_z

Tajwańska pierożkarnia Din Tai Fung (鼎泰豐) , znana ze swoich wyrobów, została uznana za najlepszą restaurację w Azji. W pierwszej dziesiątce rankingu 101 Best Restaurants in Asia list (przygotowanego przez serwis The Daily Meal ze Stanów Zjednoczonych) znalazły się jednak głównie lokale z Pekinu.

Nie trzeba jechać na Tajwan by spróbować pierożków (jiaozi 饺子) z Din Tai Fung, ponieważ przez lata rodzinny biznesik rozrósł się do światowej sieci i teraz można wpaść do Din Tai Fung także w Hong Kongu, Australii czy Stanach Zjednoczonych.

Muszę przyznać, że to trochę niepokoi, że „sieciówka” nie tylko znalazła się wśród najlepszych restauracji w Azji, ale też zajęła pierwsze miejsce. Z drugiej strony pierożkarnie mają swoją specyfikę i zamiana w sieć nie musi odbić się negatywnie na jakości pierożków.

Pierożki w chińskim świecie stanowią kategorię samą w sobie i są sprzedawane w restauracjach specjalizujących się tylko w tym rodzaju jedzenia. Przy tym są to dania tanie, występujące z dziesiątkami różnych nadzień (nie, ruskich nie ma) i kupowane na tuziny.

Jedzenie i kuchnia są istotnym elementem chińskiej kultury i tożsamości. Każdy region ma swoje wyjątkowe dania i specyficzne smaki oraz przyprawy, ale tylko pierożki jednoczą Chiny od północy do południa, od wschodu do zachodu. Jeżeli Chiny mają danie narodowe, to są to pierożki, które muszą się znaleźć na każdym chińskim stole w czasie wigilii Świąt Nowego Roku.

Zdjęcie: magical-world na flickr

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.