313px-Rupert_Murdoch_Wendi_Murdoch_2011_Shankbone

Wendi Deng, żona Ruperta Murdocha jest podejrzewana przez wielu, iż jest agentką wpływu. Na pewno jest najsłynniejszą „chińską” żoną.

Tabuny kobiet z całych Chin przybyły do Szanghaju na Targi Miłości i Małżeństwa. Nie chodzi bynajmniej o targi związane z usługami weselnymi lub serwisami randkowymi. Idea jest prostsza: złapać zagranicznego męża i wyjechać z ChRL.

Liang Yali twórczyni kursów zdobywania zagranicznego męża twierdzi, że 90 dni wystarczy by zlokalizować i usidlić odpowiedniego kandydata. Sama Liang znalazła wymarzonego męża (Amerykanin, dyrektor generalny w międzynarodowej korporacji) w półtorej miesiąca. Liang weszła w biznes „ślubny” w 2009 roku, po rozwodzie i z dzieckiem na głowie. Bazując na własnym doświadczeniu postanowiła pomóc innym Chinkom zdobyć swojego laowai.

Program jest kierowany do kobiet powyżej 35 roku życia i rozwiedzionych (tzw. shengnu 剩女 odpad kobieta), ale coraz więcej chętnych pojawia się wśród młodszych kobiet (najmłodsza miała 17 lat). Podobno absolwentki wykazują się 60% skutecznością.

Kurs nie jest tani. Jednodniowy kosztuje 2 800 RMB (1 500 PLN). Zaawansowany 40 000 RMB (21 000 PLN). Jest też dostępny program nieograniczony za 100 000 RMB (53 000 PLN).

Całe przedsięwzięcie jest krytykowane za skłanianie kobiet w wiarę w zachodni ideał romantycznej miłości.

Sam zauważyłem w czasie studiów w Pekinie podobne zjawisko. W okół zagranicznych studentów zawsze krąży wiele chińskich dziewczyn szukajacych chłopaka.

Nie szukają one jednak męża. Raczej chodzi o zdobycie doświadczenia i wyszlifowanie języka. Celem było nauczyć się jacy obcokrajowcy są, co lubią, co jedzą. Po takim treningu nie jedna z nich znalazła potem starszego, ustawionego męża z zagranicy.

Jest to na tyle powszechne zjawisko, że nie można mówić o przypadku. Wielu moich znajomych ma podobne postrzeżenia.

Jest kilka tego przyczyn.

Rosnąca dysproporcja płci powoduje, że wielu mężczyzn nie może znaleźć żony. W efekcie wiele kobiet może stawiać sobie bardzo wyśrubowane oczekiwania od partnera. 70% Chinek twierdzi, że może wyjść za mąż tylko z kogoś, kto już posiada co najmniej jedno mieszkanie, ale i na tym się nie kończy. Często okazuje się, że ideałem może być tylko obcokrajowiec albo jego paszport.

Ponieważ małżeństwo z obcokrajowcem jest też dla niejednej kobiety jedyną drogą legalnej emigracji z ChRL. Wbrew propagandzie Pekinu wielu młodych wciąż uważa, że emigracja jest jedynym sposobem na szczęście, ale też zdobycie osobistej wolności.

Wreszcie służby specjalne starają się umieścić swoje agentki wśród tysięcy Chinek szukających ustawionego męża z zagranicy. Wokół wielu przedsiębiorców i osób wpływowych krąży wiele Chinek. Nie wiadomo czy wszystkie szukają tylko miłości i wygodnego życia, a ile z nich ma też inne zadania.

Zdjęcie: David Shankbone

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.