Wschodni Pekin i francuskie osiedle z własną Wieżą Eiffla.

Wschodni Pekin i francuskie osiedle z własną Wieżą Eiffla.

Napisano już nie jeden artykuł o chińskiej manii kopiowania, która sięga swoich szczytów w procesie klonowania europejskich miast. W Guandongu sklonowano austriackie miasteczko, a niedaleko Tianjinu wybudowano nową Wenecję. Powstało już kilka kopi brytyjskich miast, a w Pekinie postawiono francuską dzielnicę z własną Wieżą Eiffla (w skali).

Sklonowane miasta służą za parki tematyczne, ale wiele z nich to także ekskluzywne osiedla dla zasobnych Chińczyków. Wielu Chińczyków odwiedza takie miejsca, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na podróż do prawdziwej Wenecji lub Londynu. Dla innych jest to możliwość ucieczki od zatłoczonych chińskich miast.

Dla człowieka Zachodu, w najlepszym wypadku, chińska mania kopiowania stanowi zagadkowe dziwactwo.

Dla Chińczyków kopiowanie jest elementem procesu kształcenia i doskonalenia się. Znajoma opowiedziała mi kiedyś, że w przedszkolu nauczycielka w czasie zajęć plastycznych rysuje na tablicy np. statek, a dzieci muszą go przekopiować na swoich kartkach. Największe pochwały dostanie to dziecko, które skopiuje najdokładniej. Dla nas będzie to przykład nauki konformizmu i zabijania indywidualizmu. Będziemy oczekiwali, że nauczycielka w czasie rysunków będzie zachęcać każde dziecko do używania wyobraźni i narysowania własnego statku.

W chińskim przedszkolu kopiowanie jest jednak wstępem do nauki pisania. Opanowanie w procesie kształcenia od 6 do 8 tysięcy znaków wymaga przygotowywania od najmłodszych lat. Konformizm i bierność nie jest tutaj celem, a raczej skutkiem ubocznym zatrzymania ewolucji języka pisanego na etapie hieroglifów.

Zresztą sami Chińczycy nie patrzą na ten wyuczony konformizm i bierność tak źle. W społeczeństwie, gdzie przeludnienie jest problemem praktycznie od zawsze, większa doza konformizmu i bierności jest zaletą. A indywidualizm i ci z wybitnymi uzdolnieniami?

Osoba naprawdę wybitna sobie poradzi, będzie potrafiła wyjść poza schemat, a nauka schematu da jej warsztat. W sumie lepiej aby miernoty uczyły się schematów i postępowały zgodnie z nimi, niż miały próbować robić coś samodzielnie – upraszczam oczywiście tutaj chiński punkt widzenia.

Same kopiowanie miast wpisuje się także w program stymulowania gospodarki przez inwestycje na rynku nieruchomości. Takie projekty są droższe, więc można przy okazji ich realizacji wpompować więcej gotówki w system.

Innym powodem jest duża konkurencyjność na rynku. Trzeba szukać niezwykłych projektów aby przyciągnąć ludzi. Po co ryzykować z czymś nowym, skoro można użyć sprawdzonego wzoru? Przecież miliony odwiedzają Paryż lub Wenecję.

Wiele modernistycznych projektów w Chinach zostało oskarżonych o łamanie praw autorskich architektów, którzy wnieśli znane współczesne budynki w innych częściach świata. Dlatego kopiowanie starych budowli z Europy może być dla wielu deweloperów bezpieczniejszym wyjściem.

Wreszcie, w grę wchodzą chińskie ambicje. Nie jest przypadkiem, że najczęściej kopiowany budynek w ChRL to Biały Dom – symbol władzy i potęgi. Chińska obsesja z kopiowaniem zachodnich miast ma też to drugie dno – dorównać i przegonić Zachód. Budując kopie zachodnich miast Chiny chcą powiedzieć:

dorównaliśmy wam, to co wam zajęło setki lat my zrobiliśmy w trzy dziesięciolecia, i zrobiliśmy to lepiej.

Nie jest to też nowe zjawisko w chińskiej historii. Każda nowa dynastia burzyła większość budowli swoich poprzedników, aby wnieść je na nowo. Różnica polegała tylko na tym, że wznoszono je jednak w stylu charakterystycznym dla nowej dynastii. Tylko Mandżurowie, próbując być bardziej chińscy niż Chińczycy, nie wprowadzili własnego stylu i kontynuowali styl Dynastii Ming.

Złożone i ciekawe zjawisko.

little London

Little London koło Szanghaju.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.