beijing_airport

Media rządowe poinformowały, iż mężczyzna na wózku inwalidzkim został ranny po zdetonowaniu na lotnisku w Pekinie ładunku wybuchowego domowej roboty.

Do zdarzenia doszło  około 18:30 przy wejściu do terminalu 3 (zbudowanego na Igrzyska Olimpijskie 2008 roku). Nikt nie został ranny poza samym sprawcą. Według źródeł oficjalnych zamachowcem był Ji Zhongxing z prowincji Shandong. Normalną pracę lotniska przywrócono po około półtorej godzinie.

Więcej na stronach Guardiana.

Nie jest to pierwszy, ani ostatni akt desperacji z jakim mamy do czynienia w ChRL. W sytuacji, kiedy frustracja społeczna nie ma innych możliwości ujścia, kiedy setki milionów ludzi z upośledzonych grup nie ma możliwości ekspresji swojego niezadowolenia, nie ma co się dziwić, że nie brakuje rodzimych Brunonów K.

Biorąc pod uwagę zarówno wielkość chińskiej populacji, jak i rosnące rozmiary nierówności społecznej* należy oczekiwać więcej takich wydarzeń.

* Indeks Gini osiągnął w ChRL poziom 0,61. Przekroczenie 0,4 oznacza wejście w strefę niestabilności społeczno-politycznej. W warunkach ChRL było to do tej pory amortyzowane w dużym stopniu przez wyjście sporej części populacji z ekstremalnej biedy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.