418232

Pekin nakazał przedsiębiorstwom z 19 sektorów gospodarki – włącznie z wytwórcami cementu i stali – ograniczyć moce produkcyjne.

Ministerstwo Przemysłu wysłało nakaz do około 1300 przedsiębiorstw zamknięcia przestarzałych linii produkcyjnych do końca września, a do końca roku likwidacji dodatkowych możliwości produkcyjnych.

Chińskie firmy w pseudo wolnorynkowym systemie często nie potrafią reagować na sygnały napływające z rynku. W wyniku czego ponoszą straty większe niż normalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa w gospodarce rzeczywiście wolnorynkowej. Dlatego ręczne sterowanie jest nieuniknione.

Z innej strony, może to świadczyć, że Pekin rzeczywiście jest gotowy przeprowadzić głębszą restrukturyzację gospodarki i zakłada okres bolesnych przemian.

Może to też oznaczać koniec dalszych programów stymulacyjnych polegających na zwiększaniu podaży taniego pieniądza na rynku i poważne wyhamowanie gospodarki.

Pytaniem jest, czy starczy KPCh woli politycznej. Wbrew mniemaniu różnej maści entuzjastów na Zachodzie ChRL nie tylko nie jest państwem o gospodarce wolnorynkowej, ale nie jest też wolna od wpływu polityki „pod publiczkę” na działania gospodarcze władz.

Fenomen chińskich reform z lat osiemdziesiątych opierał się na dwóch podstawach.

Pierwsza, to uchwycenie pełni władzy przez małą, zdeterminowaną grupę ludzi o koherentnych poglądach oraz podobnej życiowej drodze – „ośmiu nieśmiertelnych”, ale też ich całe zaplecze w KPCh.

Druga, to fakt, iż po rewolucji kulturalnej ChRL została przyparta do muru. Prawdopodobnie, gdyby inaczej zgięła się historii sprężyna, to nawet banda czworga musiałaby wejść na podobną ścieżkę reform. Różną w szczegółach, ale oparta na podobnych założeniach.

Dzisiaj, nie widzę w Pekinie ani tak silnego ośrodka władzy, ani sytuacji, która determinowałaby poważne zmiany.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.