LogoVenustech to przykład, jak w ChRL biznes miesza się z polityką. Na zamówienia publiczne, nieograniczone kredytowanie w bankach państwowych i dyskretny parasol ochronny mogą liczyć tylko spółki nomenklaturowe.

Najważniejsze jest zaufanie oraz znajomości w kręgach władzy i KPCh.

Lista kierownictwa firmy jest równocześnie listą byłych oficjeli różnych ministerstw. Sam twórca firmy Wang Jia, który założył firmę po powrocie do ChRL po zdobyciu doktoratu na University of Pennsylvania, obecnie zasiada w szeregu ciał doradczych państwowych i partyjnych.

Siedzibę spółki odwiedziło dwóch kolejnych prezydentów ChRL i niezliczona liczba delegacji partyjno-rządowych. Trudno o większy publiczny wyraz zaufania.

Lista kilientów sięga do wszystkich zakamarków rządu i wojska. Według firmy analitycznej IDC 67% dochodu Venustech pochodzi z zamówień rządowych. To ona zabezpieczała zarówno Olimpiadę w Pekinie, jak i Wystawę Expo w Szanghaju.

Otwartym pytaniem pozostaje rola tej i innych firm w budowie cenzury internetowej w ChRL oraz ich udział w cichej wojnie cybernetycznej z Zachodem.

Szczegóły programu PRISM ujawnione przez Edwarda Snowdena pokazują, że ChRL nie stanowi tutaj jakiegoś ewenementu. Także w Stanach Zjednoczonych agencje rządowe korzystają z usług firm założonych przez byłych urzędników.

Widać tutaj, jak na dłoni, iż mimo wszystkich różnic w formie i ideologii obydwie struktury biurokratyczne operują na podobnym paradygmacie:

outsorce co się da, aby wyprowadzić ile się da publicznych zasobów do prywatnych firm, w których się potem zatrudnimy.

Na podstawie Washinton Post

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.