Mandarin-Chinese-300-Beginning-Characters-751453Ponad 400 milionów obywateli ChRL nie mówi w ogóle po mandaryńsku. Drugie tyle zna go na tyle słabo, że praktycznie nie potrafi się nim porozumiewać poza prostymi zwrotami.

Taki stan rzeczy leży u podstaw kolejnej kampanii władz centralnych mającej na celu ujednolicenie lingwistyczne kraju.

KPCh kontynuuje od zdobycia władzy w 1949 roku wysiłki – podjęte jeszcze w czasach Republiki Chińskiej przez GMD – ujednolicenia dialektu mandaryńskiego i uczynienia go językiem narodowym. W celu ułatwienia* nauki przeprowadzono reformę pisowni w 1958 roku – poza ChRL przyjętą tylko w Singapurze.

Działania władz napotykają silny opór ze strony nie tylko mniejszości narodowych (tych uznanych i całego szeregu nieuznanych), ale też ludności Han posługującej się innymi dialektami. Opór wielokrotnie przyjmuje także formę zamieszek, zwłaszcza w regionach wiejskich, przywiązanych do swojego lokalnego dialektu.

Innym problemem jest analfabetyzm. Co prawda oficjalnie współczynnik alfabetyzacji** wynosi 92,2% (szacunek 2007), ale wśród kobiet wynosi już tylko 88,5%. Dyskusyjny jest także rzeczywisty poziom umiejętności czytania i pisania wśród części populacji formalnie zaliczanej do „piśmiennej”.

W brutalnych żartach o tym, że chiński chłop zna tylko 500 znaków, jest wiele prawdy. Nie jest to wystarczająca liczba, aby czytać nawet tabloidy, które posługują się ograniczoną pulą znaków (ok. 2000).

* Uproszczenie to jest dyskusyjne. Z jednej strony zmniejszyła się liczba linii i ogólny poziom skomplikowania hieroglifów, ale równocześnie rozerwano związek logiczny między prostszymi (pierwotnymi) znakami, a złożonymi (późniejszymi). Związek, który nadaje sens i ułatwia naukę całego systemu.

** Liczone tylko wśród ludności powyżej 15 roku życia.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. To właśnie dlatego wielu Chińczyków twierdzi, że mówię po chińsku lpiej od nich. Różnorodność językowa w Chinach jest przeogromna. A niektóre dialekty mają się do siebie tak jak polski do francuskiego.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.