diabetes_1571708cNa ChRL przypada 1/5  ludzkości, ale równocześnie zamieszkuje ją 1/3 wszystkich diabetyków.  Co daje 114 milionów, czyli 11% dorosłej populacji kraju.

Chociaż cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, to można już mówić o „epidemii” cukrzycy.

Najbardziej niepokojące jest, że cukrzyca typu 2 rozwija się u Chińczyków przy mniejszym BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) niż na przykład u Amerykanów*. Oznacza to nie tylko, że Chińczycy zapadają na cukrzycę przy mniejszej nadwadze, ale też w młodszym wieku. Sytuacja jeszcze się pogorszy, ponieważ już 40% osób w przedziale wieku 18-29 lat jest zagrożonych cukrzycą, która także zwiększa ryzyko wylewu, chorób serca i nerek.Jeszcze w 2007 roku „tylko” 9,7% dorosłej populacji ChRL chorowało na cukrzycę. W tym tempie ChRL przegoni wkrótce Stany Zjednoczone, gdzie na cukrzycę cierpi 11,3% dorosłej populacji.

Tragiczny wymiar „epidemii” cukrzycy pogłębia brak powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Zapewne cukrzyca także wykolei wszystkie plany budowy jakiegokolwiek programu powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej.

Główną przyczyną wzrostu zapadalności na cukrzycę są zmiany w diecie i stylu życia wynikające z przemian gospodarczych. Tradycyjna dieta oparta na ryżu (lub na północy Chin na kluskach gotowanych na parze) z warzywami i tylko okazjonalnie z mięsem jest zastępowana przez fast-foody.  Dodatkowo wzrasta konsumpcja słodyczy

Nie wszyscy się martwią. Taki stan rzeczy oznacza prawdziwą bonanzę dla międzynarodowych korporacji produkujących leki potrzebne chorym. Większość osób z cukrzycą typu 2 pozostaje uzależniona od lekarstw do końca życia. Czyli sytuacja idealna dla firm farmaceutycznych.

Ostatnia afera związana z płaceniem łapówek przez przedstawicieli GlaxoSmithKline jest związana z wojną o dostęp do tego rynku. Rynku, który będzie tylko rósł.

* Ciekawe, czy ma to związek z nadwrażliwością Azjatów na alkohol wynikającą z polimorfizmu (ujawniającym się silnym rumieniem na twarzy), który polega na nieznacznej zmianie sekwencji genu kodującego enzym dehydrogenazy aldehydowej, rozkładający aldehyd powstający podczas neutralizacji etanolu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.