360_china_india_1220ChRL i Indie podpisały wczoraj szereg porozumień. Spór dotyczący odmowy przez ChRL wystawiania wizy mieszkańcom Kaszmiru nie znalazł jednak rozwiązania.

Najważniejsze jest porozumienie graniczne, które określa mechanizmy bezpieczeństwa:

1. Obydwie strony zobowiązują się do wzajemnego informowania o ćwiczeniach wojskowych, operacjach wyburzania i nieoznaczonych polach minowych wzdłuż linii demarkacyjnej (granica między obydwoma krajami nie jest wyznaczona).

2. Wprowadzone zostaną procedury zapewniające wzajemną kooperację: spotkania graniczne (flag meetings) w wyznaczonych miejscach, regularne spotkania przedstawicieli odpowiednich okręgów wojskowych z obydwu stron linii demarkacyjnej, ministrów obrony i innych organów z obydwu stron odpowiedzialnych za sprawy przygraniczne. Dodatkowe spotkania w ramach dialogu obronnego.

3. W celu ułatwienia kontaktów obydwie strony mogą wyznaczyć odpowiednie miejsca spotkań oraz przeprowadzić bezpośrednie linie komunikacyjne miedzy odpowiednimi organizacjami z obydwu stronami. W przyszłości może być założona „gorąca linia” między dowództwami obydwu krajów.

4. Obydwie strony będą starały się powstrzymać od prowokacyjnych działań i unikać użycia siły lub groźby użycia siły, jeżeli dojdzie do spotkania w miejscach, gdzie obydwie strony uznają przebieg linii demarkacyjnej za odmienny.

5. ChRL i Indie zgodziły się wprowadzić porozumienie w życie bez uprzedzeń, bez względu na swoją pozycję odnośnie obecnego przebiegu linii demarkacyjnej.

To ważne porozumienie, zwłaszcza w świetle ostatnich wtargnięć ALW na indyjskie terytorium. Zobaczymy, jaka będzie praktyka Pekinu.

W sumie podpisano dziewięć porozumień, głównie ekonomicznych. Obydwie strony mają przeprowadzać wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne i współpracować w walce z terroryzmem. Rozważany jest projekt budowy połączenia lądowego o większej przepustowości wzdłuż Jedwabnego Szlaku

Porozumienia (zwłaszcza dotyczące linii demarkacyjnej) powinny zmniejszyć obecne napięcia na granicy, jednak nie rozwiązują istotnych problemów. Przede wszystkim, żadna ze stron nie rezygnuje ze swoich pretensji terytorialnych i nie ma mowy o trwałym uregulowaniu granicy.

Nierozwiązany pozostaje konflikt strategiczny między obydwoma krajami dotyczący ich roli w Azji Wschodniej, ich ambicji mocarstwowych, sprzeciwu ChRL przyznania Indiom stałego miejsca w RB ONZ – a to tylko początek długiej listy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.