china_hospital_1573382c

Władze planują wzmocnić środki bezpieczeństwa w szpitalach i ośrodkach zdrowia w związku ze wzrastającą ilością ataków na lekarzy i personel medyczny. W tym roku już kilka osób zginęło w atakach pacjentów rozwścieczonych kosztami opieki medycznej i jakością usług medycznych. W 2012 roku zabito 7, a raniono 28.

Nie należy wierzyć, iż zwiększenie środków bezpieczeństwa rozwiąże problem. Zdesperowani pacjenci i ich rodziny będą dalej kierować swój gniew przeciwko ludziom w białych fartuchach. 

Według nowych norm bezpieczeństwa jeden ochroniarz powinien przypadać na każde 20 łóżek szpitalnych, a strażnicy powinni stanowić nie mniej niż 3% personelu medycznego. Ponadto wyszczególniono inne obowiązkowe zabezpieczenia, jak alarmy, kamery i częstotliwość partoli.

Pacjenci mają także być lepiej informowani o swoich prawach i obowiązujących procedurach.

Opieka medyczna w ChRL jest odpłatna, a jakąś formą ubezpieczenia zdrowotnego jest objęty niewielki procent populacji.

Koszty opieki medycznej w ChRL są astronomiczne w porównaniu z dochodami. Do wysokich kosztów dochodzą łapówki dla fatalnie zarabiającego personelu – bez „posmarowania” nie ma co liczyć na poważne potraktowanie. Nawet gruba koperta nie gwarantuje jednak porządnego leczenia, ponieważ wyszkolenie personelu, włącznie z lekarzami, pozostawia wiele do życzenia. Tak samo, jak wyposażenie szpitali.

Dodatkowo pacjenci nie wierzą lekarzom, a brak legalnej możliwości skargi na działania lekarzy powoduje, że agresja wydaje się jedyną drogą do sprawiedliwości.

Nie dziwi, że wielu lekarzy inwestuje w swoje bezpieczeństwo i masowo kupuje kamizelki chroniące przed ciosami noża – najczęstszego w ChRL narzędzia zabójstwa.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] odpowiedzi na rosnącą falę przemocy w stosunku do personelu medycznego, a zwłaszcza lekarzy, lokalne władze w Pekinie zapowiedziały zwiększenie nakładów na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.