132865332_11nWczoraj Xi Jinping wezwał ALW do wsparcia przywództwa KPCh i wzmocnienia struktur partii w wojsku. Według Xi lojalność partii jest „duszą i życiodajną krwią” ALW, a rozbudowa struktur partyjnych ma zagwarantować przywództwo KPCh.

Xi, który jest też przewodniczącym CKW KC KPCh, stwierdził, że kierownictwo KPCh jest niezbędne do rozwoju chińskiej wojskowości.

To wszystko to tylko pusta nowomowa.

ALW wyrosła z bojówki partyjnej i dzisiaj nadal jest bezpośrednio podporządkowana KPCh a nie strukturom państwowym. Od czasów rewolucji kulturalnej następuje jednak powolna emancypacja wojska. Każdy kryzys polityczny, w którym KPCh musiała się odwołać do pomocy wojska, wzmacniał armię. Ostatnim liderem, który w stu procentach kontrolował armie był Deng Xiaoping. Obecnie wojsko posiada pewną autonomię i berze udział w politycznych rozgrywkach jako jedna z frakcji (także niejednolita wewnętrznie).

Nie sądzę, aby Xi miał możliwości lub nawet ambicje odbudowania pełnej kontroli partii nad ALW. Cała sprawa ma raczej być elementem zbierania poparcia przed III Plenum KC, na którym – przynajmniej tak wynika z przecieków – ekipa Xi zaproponuje jakieś reformy.

Moim zdaniem skończy się na dużej pompie propagandowej. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że KPCh jest zdolna do refom, tylko jeżeli zostanie przyciśnięta do ściany przez okoliczności.

ALW też nie podejmie samodzielnej roli tak długo, jak partii udaje się w miarę utrzymywać wewnętrzny spokój, a generałowie mogą się sami bogacić i mieć pieniądze na nowe zabawki.

Co by się jednak stało, gdyby KPCh powinęła się noga? Czy ogon spróbowałby pomerdać psem?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.