article-2389895-1B423BD3000005DC-665_964x577

Ostatnio Pekin bardzo głośno przedstawia swoje ambicje odnośnie Arktyki. Obok możliwości skrócenia drogi do Europy (wciąż głównego rynku zbytu towarów) wyobraźnia ChRL sięga także bogactw naturalnych, do których wraz z postępującym globalnym ociepleniem i rozwojem technologicznym będzie łatwiejszy dostęp. Brak dostępu do szelfu kontynentalnego czyni jednak te ambicje dosyć iluzorycznymi. Inaczej jest w wypadku Antarktydy, gdzie ChRL działa z mniejszym rozgłosem, mimo że sukces tutaj jest bardziej realistyczny.

Pekin właśnie wysyła trzydziestą ekspedycję polarną na Antarktydę i ogłosił plany założenia piątej stacji badawczej. W ciągu ostatnich dwudziestu lat roczne wydatki na działania w Antarktydzie wzrosły z 20 milionów USD do 55 milionów USD i są trzykrotnie większe niż w Arktyce.

Na początku działania Pekinu miały wymiar propagandowy i były elementem ambicji globalnych. Obecnie głównym celem „polarnego planu pięcioletniego” jest podniesienie ambicji i zwiększenie wpływów, a przede wszystkim zabezpieczenie spodziewanych w przyszłości praw eksploracyjnych.

Antarktyda to wciąż kontynent kryjący ogromne, choć potencjalne, złoża bogactw naturalnych włącznie ze słodką wodą. Międzynarodowe porozumienie zakazuje eksploatacji Antarktydy do 2048 roku, kiedy nastąpi przegląd dotychczasowych reguł. Wraz ze wzrostem populacji Ziemi i zapotrzebowania na bogactwa mineralne zmiany są nieuniknione. Pekin chce już dzisiaj zabezpieczyć sobie jak największy kawałek antarktycznego tortu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.