Chinese_spies

Policja kanadyjska aresztował mężczyznę w Toronto oskarżonego o przekazywanie ChRL zastrzeżonych danych na temat kanadyjskich stoczni.

Kanadyjskie stocznie realizują wiele kontraktów wojskowych nie tylko dla rodzimej marynarki wojennej. ChRL planująca rozbudowę własnej floty i starająca się wyprzeć US Navy z Zachodniego Pacyfiku jest zainteresowana nie tylko informacjami o możliwościach obcych okrętów, ale też zdobyciem nowych technologi na własne potrzeby.

Zatrzymany Qing Quentin Huang jest naturalizowanym w Kanadzie Chińczykiem i pracował jako podwykonawca dla biura projektowego. Wygląda, że jest to kolejny agent umieszczony przez chińskie służby wśród emigrantów opuszczających ChRL. ChRL wspiera po cichu emigrację, także wysyła na stypendia wielu studentów ze świadomością, iż wielu z nich nie wróci. Nie tylko daje to możliwość pozbycia się potencjalnych decydentów oraz choć trochę pozwala rozładować własny rynek pracy, ale duża liczba emigrantów ułatwia także ukrycie wielu agentów, którzy później poszukują pracy w kluczowych sektorach przemysłu zbrojeniowego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.