460x

Turkiestan Wschodni często gości na tym blogu. Zazwyczaj separatyści (nazywani także „terrorystami” lub „bojownikami o wolność” – wszystko zależy od punktu widzenia) zabiją paru chińskich żołnierzy lub policjantów (lub przypadkowych osób), a potem kliku z nich (lub przypadkowych osób) ginie w akcji odwetowej. Nie inaczej jest tym razem. Siły bezpieczeństwa zabiły w piątek w zachodniej części Turkiestanu Wschodniego osiem osób, które były uzbrojone w maczety, a w samochodach przewoziły butle z gazem. Ostatnio to jest preferowana broń miejscowych separatystów. Trzy inne osoby zginęły detonując samochód pułapkę w Wushi (powiat Aksu). Nie wiadomo, czy był to wypadek przy konstrukcji bomby czy zamach.

Od początku roku już kilkadziesiąt osób poniosło śmierć w regionie. Pekin tradycyjnie twierdzi, że to terroryści powiązani z zagranicznymi ośrodkami i al-kaidą. Przyczyny jednak należy szukać w dyskryminacji miejscowej ludności oraz coraz większej presji demograficznej kolonistów z Chin Właściwych. Im więcej Pekin stosuje represji, tym opór rośnie, a to wywołuje więcej represji. Klasyczny zaklęty krąg przemocy i odwetu.

Dla Chin Turkiestan Wschodni razem z Tybetem stanowią od dawna swoisty odpowiednik „dzikiego zachodu”. Jest to porównanie często używane przez samych Chińczyków w rozmowach o zachodnich prowincjach. Wielu Chińczyków widzi Tybetańczyków i inne ludy zamieszkujące zachodnie Chiny w prostych – wręcz westernowych – kategoriach. Ich wyobrażenia rzeczywiście przypomina trochę postrzeganie Indian przez Amerykanów w XIX wieku. Mieszanka fascynacji duchowością (Tybet), ale też strachu (Chiny były przez stulecia celem rajdów z Tybetu i Turkiestanu) przed dzikusami, a  wszystko doprawione silnym poczuciem „historycznego przeznaczenia” (chińską wersją Manifest Destiny).

Nie wróży to dobrze regionowi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.