my-country-and-my-people-by-lin-yutangLin Yutang (林语堂 1895-1976) był pisarzem, lingwistą, myślicielem i wynalazcą, ale przede wszystkim był znawcą Chin. Należał do pokolenia „Nowej Kultury” i bywał brutalnie szczery opisując przywary Chińczyków oraz blokady rozwojowe chińskiej kultury. Dzisiaj to pokolenie jest wynoszone na piedestały, ale ich twórczość jest przemilczana.

Lin Yutang był pierwszym, któremu udało się opracować praktyczną maszynę do pisania po chińsku. Jego urządzenie umożliwiało napisanie 90 tysięcy znaków. Lin osiągnął to zrywając z tradycyjną koncepcją systematyki znaków poprzez system kluczy (ang. radicals) i liczbę kresek. Lin stworzył własny system oparty na podstawowych kształtach używanych w chińskich hieroglifach. System nie odniósł sukcesu komercyjnego, jednak udowodnił, że jest możliwe „zmechanizowanie” chińskiego pisma.

Lin jednak będzie przede wszystkim znany ze swojej twórczości literackiej. Jego wydana po angielsku „My Country and My People” na zawsze pozostanie obowiązkową lekturą dla sinologów. Lin opisuje podział miedzy północą i południem oraz kulturową stagnację Chin. Opisuje szczegółowo chiński charakter od konserwatyzmu po poczucie humoru. Nie ma tematu, którego by unikał. Od miejsca kobiet w społeczeństwie przez chińską logikę – a właściwie problem z jej wypracowaniem, po koncepcję architektoniczną domu lub chińskie rozumienie śmierci.

Wbrew pozorom książka Lin nie jest totalną krytyką Chin i Chińczyków, a raczej dogłębną i szczerą analizą. Lin równo rozdziela pochwały, jak i przywary. Przede wszystkim przewija się przez strony książki autentyczna fascynacja swoim krajem i ludźmi.

MINGKWAI

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] muszę powiedzieć, że brakuje mi podobnej pracy o Chinach. Owszem jest praca Lin Yutang, My Country and My People, ale nie ma ona charakteru […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.