A yuan banknote is displayed next to a U.S. dollar banknote for the photographer at a money changer inside the Taoyuan International Airport, Taiwan

Rząd w Pekinie ogłosił dzisiaj, że zwiększy „widełki”, w ramach których kurs RMB w stosunku do dolara jest kształtowany przez rynek. Do tej pory w ciągu dnia różnica kursów nie mogła wynosić więcej niż 1%. Teraz ma wzrosnąć do 2%. Nie jest to wiele, ale przez niektórych jest postrzegane jako krok w stronę dalszej liberalizacji lub pełnego uwolnienia kursu w przyszłości.

W rzeczywistości jest to próba powstrzymania lub odwleczenia katastrofy.

Gospodarka ChRL wciąż się rozwija, ale wzrost jest w okolicach 7%. Pisałem już kiedyś w jaki sposób dane te są zawyżane. Największa niewiadoma dotyczy jednak sektora bankowego i w ogóle finansowego. Sektor bankowy prawdopodobnie ukrywa poważne straty, dlatego władze planują zliberalizować rynek, a przede wszystkim podnieść stopy procentowe. Państwowe banki będą zmuszone do wzajemnej konkurencji oraz do rynku będzie dopuszczonych pięć prywatnych banków. To się jednak nie uda bez chociaż częściowego uwolnienia kursu RMB.

Innym motywem dla poluzowania kursu RMB-Dolar są wydarzenia z lutego tego roku, kiedy w związku z słabymi wynikami makroekonomicznymi RMB stracił do dolara. Wszyscy od lat byli przyzwyczajeni do tego, że RMB umacnia się i tylko restrykcje władz centralnych powstrzymują go do umocnienia się w okolicach 4 RMB za Dolara, kiedy dzisiaj jest to 6,18. W tym wypadku niewielka liberalizacja nie jest zapowiedzią dalszych zmian, ale manifestacją polityczną. Pokazaniem, że Pekin jest przekonany o sile swojej waluty i nie obawia się niewielkich korekt rynkowych.

W ChRL polityka była i jest głównym motorem działania władz i złudzeniem wielu ekonomistów jest przekonanie, że gospodarka może narzucić swoją logikę polityce. Wydarzenia na Ukrainie udowadniają to dobitnie. Swoim studentom podaję zawsze przykład Jana Gotliba Blocha, polskiego przemysłowca, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swojej książce „Przyszła Wojna” (1898). Bloch udowodnił w niej, że z ekonomicznego punktu widzenia wielki konflikt międzynarodowy jest niemożliwy. XX wiek zakpił sobie z tej argumentacji surowo.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] już kilkakrotnie o problemie RMB zarówno przy okazji jego dewaluacji, jak i liberalizacji polityki kursowej, czy ambicjach Pekinu do posiadania własnego mechanizmu ustalającego cenę złota. Żaden z […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.