RMB-front

W poniedziałek Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) ogłosiła decyzję o zaadaptowaniu przez fundusz RMB jako jednej z tzw. walut rezerwowych od września przyszłego roku. Jest to moim zdaniem decyzja czysto polityczna o słabych podstawach merytorycznych, za którą przyjdzie nam wszystkim srogo zapłacić w przyszłości.

Pisałem już kilkakrotnie o problemie RMB zarówno przy okazji jego dewaluacji, jak i liberalizacji polityki kursowej, czy ambicjach Pekinu do posiadania własnego mechanizmu ustalającego cenę złota. Żaden z problemów, o których pisałem tak naprawdę nie został rozwiązany i nie czuję potrzeby teraz się powtarzać.

Ale o co chodzi?

O politykę, o wciągnięcie ChRL bardziej w światowe sprawy i związanie jej tak, żeby poczuła się częścią systemu oraz nie miała potrzeby jego kontestacji.

To bardzo naiwne spojrzenie. W ten sposób od lat „wciągano” Moskwę ze znanym rezultatem. Reżimy autorytarne nie są kompatybilne z reżimami demokratycznymi. Te pierwsze będą zawsze dążyły do zniszczenia drugich. Do tego dochodzą globalne ambicje Pekinu, który nigdy nie zaspokoi się rolą „młodszego brata”.

Nic dobrego z tego nie będzie także z finansowego punktu widzenia. W najbliższych latach – jeżeli jeszcze będę mógł kontynuować ten blog – będziemy do tego wracać nie raz. Pierwsze efekty będą widoczne już w połowie przyszłego roku.

Na razie pierwszą ofiarą będzie Euro, bo w Specjalnych prawach ciągnienia, mechanizmie MFW RMB zajmie część roli, którą spełnia dzisiaj Euro. Skutkiem będzie spadek popytu na Euro i obniżenie jego wartości. Pomoże to oczywiście europejskim eksporterom, głownie Niemcom – czy to dlatego kraje Euro zgodziły się na przyjęcie RMB, mimo wszystkich kłopotów?

Cenę zapłacą jednak europejscy konsumenci. Także w Polsce, ponieważ złotówka jest powiązana z Euro. Po prostu będą relatywnie drożeć ceny surowców w USD wraz z umacnianiem się go w stosunku do Euro, czego już doświadczamy.

A to tylko początek.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] powodem jest uznanie – wbrew zdrowemu rozsądkowi w mojej opinii – RMB jako jednej z walut rezerwowych przez MFW. To oznacza, że Pekin będzie musiał w końcu zrezygnować z bezpośredniego wpływania na kurs […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] uczynienia RMB jedną z walut rezerwowych MFW, co było podyktowane ambicjami mocarstwowymi Pekinu, powodują, iż Ludowy Bank Chin musi bronić […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] i pogrążą KPCh. Według niego są to cztery kwestie: dług, pułapka średniego dochodu, Renminbi oraz starzejąca się populacja. Są to trudne problemy, ale możliwe do rozwiązania, lecz Magnus […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.