A yuan banknote is displayed next to a U.S. dollar banknote for the photographer at a money changer inside the Taoyuan International Airport, Taiwan

Właśnie upadł kolejny mit ChRL. Ludowy Bank Chin (bank centralny) zdewaluował dzisiaj RMB. W ciągu jednego dnia RMB poniósł największą od dwudziestu lat stratę.

Władze długo się broniły przed tym ruchem, ale presja ekonomiczna była zbyt silna. Inne metody pobudzenia gospodarki zawiodły i Pekin musiał się pożegnać – na jakiś czas przynajmniej – z marzeniami o uczynieniu RMB równym Dolarowi czy Euro.

Władze, jak zwykle robią dobrą minę do złej gry i mówią, że dewaluacja jest krokiem w kierunku liberalizacji polityki kursowej. Oczywiście, dewaluacja ma wspomóc zwalniający eksport i uratować cele makroekonomiczne na ten rok.

To największa zmian w polityce kursowej Pekinu od 1994 roku, kiedy władze odeszły od oficjalnego i kompletnie nierealnego kursu dewaluując RMB o jedną trzecią. Po czym, przez ponad dwadzieścia lat, RMB powoli rósł w siłę, a bank centralny głównie zajmował się sztucznym zaniżaniem kursu aby wspomagać proeksportowy model rozwoju.

Do tej pory mechanizm polegał na codziennym wyznaczaniu przez bank centralny kursu RMB do USD, a rynek mógł wpływać na kurs w granicach 2% poniżej lub powyżej wyznaczonej danego dnia wartości. W teorii, następnego dnia bank centralny powinien podnieść lub obniżyć kurs zgodnie z zachowaniem rynku. W praktyce, Ludowy Bank Chin często ignorował wskazania rynku, jeżeli nie były one zgodne z polityką władz, które dążyły do aprecjacji wartości RMB.

Wynikało to z chęci uatrakcyjnienia RMB dla zagranicznych inwestorów. Celem strategicznym ChRL jest uczynienie RMB jedną z walut rezerwowych (obok USD, Euro, Jena i Funta). Dlatego RMB miał powoli zyskiwać na wartości w stosunku do Dolara (i w konsekwencji innych walut), tak aby wzrósł na niego popyt. Co samo w sobie dodatkowo wzmocniłoby wyznaczony przez partię trend.

Obecny mechanizm ma polegać na wyznaczeniu kursu startowego zgodnie z wartością z zamknięcia z dnia poprzedniego. W efekcie RMB stracił w Szanghaju 1,9%, a w Hong Kongu aż 2,3%. Chociaż władze mówią, że obecny mechanizm ma zbliżyć RMB do wartość rynkowej, to jest to bolesna porażka polityczna i to nie z jednego powodu.

Po pierwsze, jak pisałem na początku, oznacza to koniec marzeń o RMB jako walucie rezerwowej. Kto zaufa pieniądzowi, który może być zdewaluowany w ciągu jednej nocy? Jak śmiesznie brzmią teraz niedawne apele władz do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o dołączenie RMB do walut rezerwowych.

Po drugie, w ten sposób Pekin przyznaje się, że dotychczasowy mechanizm był błędny. W efekcie oficjalny kurs RMB oddalił się drastycznie od rzeczywistej wartości. Przyznaje się też w ten sposób rację krytykom, którzy mówili, że RMB nie może być traktowany jako poważna waluta, dopóki nie jest w pełni wymienialny.

Po trzecie, skompromitowała się sama idea tworzenia sztucznych, pseudorynkowych mechanizmów, a z tym cała konstrukcja, na której ChRL oparła swoją politykę ekspansji gospodarczej. Pekin obiecywał alternatywny model gospodarczy i rozwoju w stosunku do tego propagowanego przez Zachód. W obliczu poważnego kryzysu w Europie i Stanach Zjednoczonych Pekin i jego propozycje zyskiwały na atrakcyjności.

Teraz, prawie każdego dnia, kiedy nadchodzą kolejne złe wiadomości zza Wielkiego Muru, ten domek z kart rozsypuje się na naszych oczach. Nie wieśćmy jednak jeszcze końca reżimu, jak to robią już niektórzy, wiele się może jeszcze wydarzyć.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] jest jednak taka, iż Londyn jest potrzebny także Pekinowi. W sytuacji, kiedy trzeba było odłożyć ad acta ideę uczynienia RMB jedną z walut rezerwowych świata, to nie zrezygnowano przecież z pomysłu jej umiędzynarodowienia. Przed dewaluacją RMB Pekin […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] już kilkakrotnie o problemie RMB zarówno przy okazji jego dewaluacji, jak i liberalizacji polityki kursowej, czy ambicjach Pekinu do posiadania własnego mechanizmu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] za granicą oznacza także napływ obcych walut do kraju, co też może pomóc zmniejszyć presję na RMB. Problem z takim założeniem polega na tym, że kiedyś trzeba te długi spłacić i wtedy […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] sztuczką, która da ChRL zwycięstwo w wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, ale czasy, kiedy Pekin mógł łatwo zaniżać wartość własnej waluty, dawno minęły. Po pierwsze, od kryzysu 2008 roku, dzięki programom stymulacyjnym i pompowaniu poważnych sum w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.