Chinese-gold-bullion-close-up

ChRL postanowiła powołać własną instytucję, która będzie ustalać cenę złota w RMB. Oczywiście, w praktyce będzie to raczej oznaczało ustalanie kursu RMB w stosunku do złota.

Jest to zagrywka raczej PR-ska niż z zakresu polityki finansowej. Nie ma mowy przecież o ustanowieniu parytetu złota dla RMB. Nowa instytucja także nie będzie miała wyboru i będzie powielała światowe ceny złota.

Obecnie cenę złota ustala pięć największych instytucji handlujących tym kruszcem w ramach tzw. London Gold Fixing (są to: ScotiaMocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC i Société Générale). London Gold Fixing ustala cenę w stosunku do dolara.

Trudno sobie wyobrazić, żeby kurs RMB-dolar nie przenosił się bezpośrednio na wartość złota w RMB (lub raczej RMB w złocie). Inaczej ChRL otworzyłaby ogromne pole do spekulacji. Jaki więc ma sens, poza prestiżem (ChRL próbowała się dostać do London Gold Fixing), posiadanie własnego mechanizmu ustalania kursu RMB do złota?

Jest to element zabiegów Pekinu o dołączenie do mechanizmu Specjalnego Prawa Ciągnienia (ang. Special Drawing Rights) w ramach IMF. Co wiąże się z pragnieniem uczynienia RMB jedną z walut rezerwowych obok dolara, jena i euro. W takim wypadku ustanowienie własnego mechanizmu ustanawiania ceny złota może być odbierane (moim zdaniem całkiem fałszywie) przez inwestorów jako dodatkowe zabezpieczenie wartości RMB. Mimo wszystko w opinii Pekinu jest to krok w kierunku umiędzynarodowienia RMB.

Innym celem jest rzucenie (raczej symbolicznego jeszcze) wyzwania dolarowi. Pekin liczy na pogłębienie się spadku procentowego udziału dolara w handlu w Azji. Ten jednak jest związany ze wzrostem obrotów oraz wartości handlu i nie pociąga za sobą zmian ilościowych dolara w obrocie międzynarodowym.

Wreszcie, wciąż jednak istnieje podstawowa przeszkoda w procesie umiędzynaradawiania RMB: brak jego pełnej wymienialności i swobody kształtowania wartości przez rynek. Koszty utrzymania niskiej wartości RMB są zbyt duże dla Ludowego Banku Chin, a pozwolenie na jego gwałtowną aprecjację zadusiłoby w krótkim czasie i tak spowalniającą gospodarkę opartą na modelu proeksportowym.

Krótko mówiąc: Paragraf 22.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Po pierwsze, jak pisałem na początku, oznacza to koniec marzeń o RMB jako walucie rezerwowej. Kto zaufa pieniądzowi, który może być zdewaluowany w ciągu jednej nocy? Jak śmiesznie brzmią teraz niedawne apele władz do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o dołączenie RMB do walut rezerwowych. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] okazji jego dewaluacji, jak i liberalizacji polityki kursowej, czy ambicjach Pekinu do posiadania własnego mechanizmu ustalającego cenę złota. Żaden z problemów, o których pisałem tak naprawdę nie został rozwiązany i nie czuję […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.