xi_jinping

The New York Times opublikował ciekawy artykuł o machinacjach Xi Jinping by zostać u władzy poprzez odłożenie w czasie mianowania następcy na przyszłorocznym kongresie KPCh. Kiedy jednak zgadzam się z podstawową tezą autora, Chrisa Buckleya, lecz widzę inaczej dynamikę całego procesu.

Na początku lat osiemdziesiątych Deng Xiaoping stworzył mechanizm zapobiegający pojawieniu się nowego Mao – lidera, który mógłby zdominować kierownictwo partii i zaprowadzić jedynowładztwo. Wprowadzono wtedy zapisy do konstytucji ChRL mówiące o limicie dwóch (5 lat każda) kadencji na najważniejszych stanowiskach państwowych. W założeniu Denga pion państwowy miał systematycznie stawać się ważniejszy i choć partia miała zachować kierowniczą rolę, to realna władza miała się znaleźć w administracji państwowej, a nie aparacie partyjnym. Dlatego nie zmieniono statutu samej KPCh i nie wprowadzono ograniczeń w piastowaniu najwyższych stanowisk partyjnych poza ogólnikowe, że „działacze z [zaawansowanym] wiekiem i problemami zdrowotnymi” powinni przejść na emeryturę. Sam Deng nie chciał przecież rozstać się z władzą.

Wbrew planom Denga to aparat partyjny zachował dominującą pozycję w ChRL i tytuły państwowe wciąż są tylko ozdobnikami. Dlatego wiele wskazuje, że Xi Jinping będzie się starał zachować władzę nad krajem pozostając Sekretarzem Generalnym KPCh i Przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej KC (CKW) co najmniej do 2027 roku, kiedy skończy 74 lata. Nie musi też na tym poprzestać. Przecież Deng kierował ChRL z tylnego siedzenia jeszcze grubo po osiemdziesiątce.

Pierwszym krokiem było uznanie Xi za Przywódcę Twardego Jądra w jednym szeregu z Mao i Dengiem, co miało wskazać nie tylko na jego wyjątkowość, ale przede wszystkim być sygnałem, że reguły, które obowiązywały innych, nie muszą go ograniczać.

Moim zdaniem plan Xi wiąże się z tzw. „szóstym pokoleniem” KPCh, czyli działaczami urodzonymi w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Zwyczajowo wybrani aktywiści następnego pokolenia, czyli ci którzy w przyszłości mają objąć władzę, są dokooptowani do Biura Politycznego KC, kiedy poprzednie pokolenie obejmuje władzę, tak by w połowie dekady zając już odpowiednie pozycje do przejęcia władzy. Tak było z Hu Jintao („czwarte pokolenie”) wybranym na następcę Jiang Zemin („trzecie pokolenie”) na XIV Zjeździe w 1992 roku oraz samym Xi („piąte pokolenie”), którego wybrano następcą Hu Jintao na XVI Zjeździe w 2002 roku, na XVII Zjeździe w 2007 roku został Wiceprzewodniczącym ChRL, a władzę objął na XVIII Zjeździe w 2012. Teraz, przyszłoroczny, XIX Zjazd powinien wybrać następcę Xi, ale wszystko wskazuje na to, że Xi będzie dążył do zablokowania wyboru.

Aby utrzymać wewnętrzny pluralizm i równowagę sił między frakcjami następca Xi powinien wywodzić się z konkurencyjnej grupy w partii. Od lat widziano murowanego kandydata na następcę Xi w Hu Chunhua (胡春华, ur. 1963) reprezentującego frakcję działaczy z Ligi Młodzieży Komunistycznej. Zresztą Hu Chunhua – szef partii w Prowincji Guandong i Sun Zhengcai (孙政才, ur. 1963) – szef partii w mieście Chongqing są jedynymi przedstawicielami „szóstego pokolenia”, którzy znaleźli się cztery lata temu, po XVIII Zjeździe w Biurze Politycznym. Hu jest protegowanym poprzedniego prezydenta Hu Jintao, a Sun byłego premiera Wen Jiabao.

Taki układ, w którym z „szóstego pokolenia” dopuszczono do najwyższych władz tylko ludzi niezwiązanych z Xi, był – moim zdaniem – warunkiem by Xi mógł uzyskać większą władzę niż mieli jego poprzednicy – zmniejszono liczbę członków Stałego Komitetu Biura Politycznego z dziewięciu do siedmiu i w większości są to ludzie Xi. Xi argumentował, że sytuacja, w której jego poprzednik, Hu Jintao miał związane ręce, ponieważ nie dysponował przewagą w Stałym Komitecie Biura Politycznego, spowodowała, że uznano dekadę jego rządów za straconą.

Stare wygi w KC przyjęły argumentację Xi, ale zabezpieczyły się, wysuwając na potencjalnych następców Xi tylko ludzi z wrogich mu obozów. Dlatego normalnie moglibyśmy się spodziewać, że na XIX Zjeździe we wrześniu 2017 roku Hu i Sun zostaliby namaszczeni na przyszłych przywódców, a w 2022 roku na XX Zjeździe objęliby odpowiednio, Hu funkcję Sekretarza Generalnego KPCh, a Sun premiera.

Xi wykorzystuje jednak uzyskaną na XVIII większą władzę by zablokować namaszczenie Hu i Sun. Jego celem jest wprowadzenie do Biura Politycznego szeregu działaczy „szóstego pokolenia” bez odpowiedniego doświadczenia, a przede wszystkim zaplecza politycznego (wszystko będą zawdzięczać Xi). Z jednej strony Xi będzie argumentował, że potrzeba wprowadzić większą ilość młodszych towarzyszy by mogli się uczyć, ale ich brak przygotowania do rządzenia będzie stanowił równocześnie powód, aby odroczyć decyzję o wyborze następców – teraz nie są gotowi, ale może wśród nich są lepsi kandydaci niż obecni faworyci Hu i Sun?

Xi nie może powiedzieć, że chce zostać u władzy dłużej. Może jednak grać o stopniowe przedłużanie władzy. W myśl zasady, że „nie chcę, ale muszę” może próbować odwlec wybór następców o jeden cykl, do 2027 roku. Dodatkowe piec lat, w sumie piętnaście u władzy, to dużo czasu by na tyle umocnić swoją pozycję, aby móc rządzić dalej, nawet nie pełniąc już żadnych formalnych funkcji po 2027 roku. Wystarczy doprowadzić do obsadzenia najważniejszych stanowisk w partii i państwie swoimi ludzi, ale do tego Xi potrzebuje więcej czasu.

Obecnie Xi „hoduje” sobie własną frakcję utrzymując szereg działaczy „szóstego pokolenia” na stanowiskach osobistych doradców i sekretarzy w Biurze Generalnym KC (podległym Xi jako Sekretarzowi Generalnemu KPCh). Wśród najważniejszych są:

Ding Xuexiang (丁薛祥, ur. 1962) były sekretarz partii w Szanghaju, nominowany w 2007 roku, aby już po paru miesiącach zostać wicedyrektorem Sekretariatu Generalnego, co może pozwolić mu na wejście do Biura Politycznego w przyszłym roku – jak na ChRL to błyskawiczna kariera. Podobnie jest z innymi ludźmi Xi.

Zhong Shaojun (钟绍军 ur. 1968), który był szefem Departamentu Organizacyjnego KPCh w Prowincji Zhejiang, w latach kiedy rządził nią Xi (2002-2007). Od 2007 roku jest osobistym doradcą Xi, a w 2013 roku został, nie posiadając żadnego doświadczenia wojskowego, dyrektorem Biura Przewodniczącego CKW (czyli Xi). Jako wierny „żołnierz Xi” odpowiadał za czystkę w ALW. To on „odstrzelił” za korupcję generałów Xu Caihou i Guo Boxiong. W nagrodę zapewne zostanie Dyrektorem CKW, co w czasach modernizacji ALW jest idealnym miejscem do kupowania poparcia dla Xi w zamian za stanowiska i kontrakty dla armii.

Li Shuli (ur. 1964) były asystent Xi, kiedy ten był Szefem Centralnej Szkoły Partyjnej (2007-2012), jest teraz szefem Biura Dyscypliny i Inspekcji w organizacji partyjnej Pekinu (kluczowej w całym aparacie partyjnym) i jest planowany na kolejnego szefa propagandy KC.

Jeszcze są Chen Min’er (陈敏尔, ur. 1960), szef partii w Prowincji Guizhou oraz Li Qiang (李强, ur. 1959) Gubernator Prowincji Zhejiang. W przeszłości byli ludźmi do zadań specjalnych Xi, w czasach, kiedy rządził w Zhejizng. W przyszłym roku prawdopodobnie trafią do Biura Politycznego.

To wszystko są ludzie, których trzeba zapamiętać, bo wkrótce to oni będą rządzić – w jakimś układzie – ChRL.

Xi ma sprytny plan i ma dużą władzę, ale też rośnie przeciwko niemu opozycja wewnątrz aparatu partyjnego. Trudno też jeszcze mówić o frakcji Xi. Jest grupa działaczy, którzy mogą stanowić centrum grawitacji, które przyciągnie większe grupy partyjnych aktywistów, co dopiero może dać Xi prawdziwą władzę w ChRL. Jednak w porównaniu z frakcjami poprzedników, Jiang Zemin (klika z Szanghaju) i Hu Jintao (Liga Młodzieży Komunistycznej), to Xi nie ma jeszcze zwartego zaplecza politycznego poza kastą książątek. Lecz oni mogli dać mu władzę w ramach systemu stworzonego przez Denga, nie zapewnią jednak zmiany reguł. Trzeba pamiętać, że właśnie brak silnego zaplecza spowodował, że Xi był do zaakceptowania przez najsilniejsze grupy w KPCh.

Dlatego jedynym sposobem na długie panowanie jest dla Xi przeciągnięcie kadencji do piętnastu lat, ale inni obserwują jego ruchy i normalnie wrogie sobie frakcje mogą się zjednoczyć by pokrzyżować jego plany. Lojalność ludzi aparatu władzy też nie jest nieograniczona. Xi, jak i jego przeciwnicy, ciągle starają się przeciągnąć ich na swoją stronę. Dzisiaj wydaje się, że Xi ma więcej do zaoferowania, ale wielu nie będzie chciało na zawsze pozostać „w długu” do Xi i może uznać, że czas się usamodzielnić lub że inni dadzą więcej. Im bliżej XIX Zjazdu, tym większa nerwowość w poszczególnych obozach.

Zobaczymy, co się wydarzy.

Opublikował/a Michał Bogusz

16 Comments

 1. […] Xi Jinping wyszedł wzmocniony z VI Plenum* KC KPCh w październiku tego roku. Możliwe, że zawarto w czasie plenum porozumienie i jego częścią jest odzyskanie wpływów Li i jego frakcji na gospodarkę ChRL. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Xi już teraz buduje momentum. Całe orędzie było zresztą podporządkowane nadchodzącej rozgrywce o pełnie władzy nad ChRL. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] sam fakt spotkania z Trumpem i pokazanie, że może trzymać go na dystans. Dla Xi priorytetem jest XIX Zjazd jesienią i dlatego będzie unikał konfrontacji, ale też jakichkolwiek, większych […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Jinping przygotowując się do zgarnięcia pełni władzy i zabezpieczenia swoich wpływów w przyszłości musi być pewny poparcia wojska. Temu służą nie tylko zmiany personalne, ale też strumień […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 5. […] Xi Jinping. Dlatego równie dobrze może się okazać, iż cały projekt jest tylko elementem kampanii propagandowej Xi Jinping przed jesiennym zjazdem KPCh. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 6. […] trzecie, wszystko może się wiązać – jak zawsze w ChRL – z polityką wewnętrzną. Na jesieni odbędzie się XIX Zjazd KPCh, który zadecyduje, czy przekazać władzę w 2022 roku kolejnemu pokoleniu, czy jednak Xi Jinping […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 7. […] Wrześniowy zjazd KPCh coraz bliżej i wygląda na to, że Xi Jinping jest też coraz bliżej zapewnienia sobie władzy po roku 2022. Sun Zhengcai, jeden z dwóch przedstawicieli tzw. „szóstego pokolenia” i potencjalny kandydat na przyszłego premiera, został odstawiony na boczny tor. Wszystko układa się zgodnie ze scenariuszem, o którym pisałem w październiku ubiegłego roku. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 8. […] Wrześniowy zjazd KPCh coraz bliżej i wygląda na to, że Xi Jinping jest też coraz bliżej zapewnienia sobie władzy po roku 2022. Sun Zhengcai, jeden z dwóch przedstawicieli tzw. „szóstego pokolenia” i potencjalny kandydat na przyszłego premiera, został odstawiony na boczny tor. Wszystko układa się zgodnie ze scenariuszem, o którym pisałem w październiku ubiegłego roku. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 9. […] Oczywiście, „czystka” skierowana przeciwko Kubusiowi oraz rodzinie i znajomym Królika wiąże się ze wrześniowym zjazdem KPCh, kiedy Xi Jinping prawdopodobnie przedłuży swoją władzę poza przyjęte od lat dwie kadencje. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 10. […] kiedy zbliża się decydujący o przyszłości kraju XIX kongres KPCh, partia chcę zablokować możliwości niekontrolowanej wymiany informacji. Może też być tak, […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 11. […] Utrącenie Sun tuż przed XIX Zjazdem KPCh poważnie zachwieje spójnością aparatu. Oczywiście, Xi zdobył już taką przewagę, że raczej nic go nie zatrzyma. Ceną za to jest jednak pozbawienie innych wysoko postawionych ludzi w państwie i partii poczucia […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 12. […] W zgodnej opinii obserwatorów Xi Jinping jest na dobrej drodze by ostatecznie umocnić swoją władzę, ale nie wiadomo, czy faktycznie będzie próbował przeprowadzić zmiany umożliwiające mu zachowanie stanowiska i wpływów po 2022 roku. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 13. […] się wielkimi krokami XIX Kongres KPCh, który przyniesie wiele rozstrzygnięć i chyba jednoznacznie pogrzebie dotychczasowe konsensusy w partii […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 14. […] odniósł duży sukces osobisty i wygląda na to, że jest na dobrej drodze do zrealizowania celu, o jakim pisałem przed rokiem – skoncentrowania w jednym ręku, swoim ręku, władzy w ChRL na dłuższy okres czasu. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 15. […] się ziszczać scenariusz, o którym pisałem półtorej roku temu, zakładający pozostanie XI Jinping u władzy poza rok 2023. Xinhua ogłosiła dzisiaj, że KC […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 16. […] przedłużenia władzy w ChRL poza dwie kadencje jest postrzegane zazwyczaj w dwóch kategoriach: osobistej żądzy władzy lub konieczności wynikającej z nadchodzącego kryzysu społeczno-politycznego oraz potrzeby […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.