chrome_2016-03-17_12-11-38

Muszę się przyznać, że przez ostatnie dni tak mnie pochłonęła praca nad indeksem chengyu, że z początku przegapiłem tak wybuchową wiadomość.

4 marca w ChRL opublikowano list otwarty (wersje angielska i chińska) do Xi Jinping wzywający go do odejścia ze stanowiska dla dobra „kraju i narodu”. Co ważne, autorami listu mają być „lojalni członkowie partii komunistycznej”, co jest wielce prawdopodobne biorąc pod uwagę treść.

Wybuchowy charakter listu wynika jednak nie tylko z faktu, że posługuje się partyjną nowomową, ale dlatego, że został napisany z pozycji oficjalnej ideologii KPCh, a przede wszystkim powołuje się na podstawowe tezy myśli Deng Xiaopinga. Kiedy KC i sam Xi Jinping mogą ignorować krytykę płynącą z zagranicy, czy prześladować do woli niedobitki opozycji demokratycznej, to tak silna krytyka z wewnątrz KPCh może być potencjalnie zabójcza dla obecnej ekipy.

List miał zostać po raz pierwszy opublikowany w serwisie Wujie News (współwłaścicielem są prowincjonalne władze Xingjiangu), ale szybko został zdjęty. Nie na tyle szybko jednak, by nie trafić za granicę.

Autorzy na początku chwalą Xi za ciężką pracę w KC i kampanię antykorupcyjną, ale ma to tylko lekko osłodzić gorzką krytykę. Najcięższy zarzut dotyczy tworzenia kultu jednostki oraz koncentracji władzy w jednym ręku i odejścia od „demokratycznej zasady kolektywnego kierownictwa”. Co ciekawe, „lojalni towarzysze” zwracają uwagę, że Xi stworzył nowy, równoległy ośrodek władzy podporządkowując sobie wszystkie organy partii, włącznie z Centralną Komisją Dyscypliny i Inspekcji oraz przedsiębiorstwa państwowe. Od tego już tylko krok do oskarżenia wprost o próbę odtworzenia „jedynowładztwa” Mao Zedong z czasów rewolucji kulturalnej.

Dalej krytyce podlega także polityka zagraniczna i odejście od dengowskiej zasady „ukryj swoją siłę i graj na czas”. Xi poniósł porażkę w próbach stworzenia „sprzyjającego środowiska międzynarodowego”, co umożliwiło Korei Północnej budowę broni jądrowej i ułatwiło Stanom Zjednoczonym powrót do roli rozgrywającego w Azji. Nieumiejętne prowadzenie spraw Hong Kongu, Makao i Tajwanu zdeprecjonowało dengowską koncepcję „jeden kraj, dwa systemy” oraz wzmocniło tendencje separatystyczne nie tylko na wyspie, ale też w Hong Kongu.

W dziedzinie gospodarczej ręczne sterowanie doprowadziło do niestabilności na giełdach i utraty przez setki tysięcy ludzi oszczędności. W opinii autorów, także inne działania gospodarcze obecnej ekipy zakończyły się katastrofą – czy to wywołując bezrobocie, czy trwoniąc rezerwy walutowe na projekty w niestabilnych regionach światasprowadzając kraj na skraj przepaści. ChRL grożą obecnie największe protesty na tle gospodarczym od 1989 roku.

Nie spodobały im się także działania Xi w sferze ideologicznej. Tragicznym jest pomysł by media miały reprezentować partię, a nie lud. Telewizja też została zmieniona w tubę kultu jednostki. Tutaj też następuje odwołanie do doświadczenia rewolucji kulturalnej.

Również chwalona na początku listu kampania antykorupcyjna zostaje w końcu skrytykowana, choć słuszna w założeniach, to w praktyce powodująca paraliż struktur partyjnych.

W tym wszystkim ostrzegawczo musi brzmieć troska o „wasze osobiste bezpieczeństwo i waszej rodziny”.

Co znamienne, autorzy nic nie mówią o zmianach w systemie politycznym. Nie ma mowy o demokracji, czy zakwestionowaniu monopolu KPCh na władzę. Nie, oni piszą z pozycji wewnątrz systemu wskazując, że Xi niszczy go od środka próbując de facto cofnąć ChRL do czasów Mao, choć sam Mao nie jest wspomniany.

List pewnie nie trafi do cyrkulacji publicznej w ChRL, ale podejrzewam, że odbije się swoim echem w aparacie partyjnym. Nie jest też przypadkiem, że został opublikowany w czasie tzw. „podwójnej sesji„, kiedy do Pekinu zjechali przedstawiciele aparatu władzy z całej ChRL. W przyszłym roku zbiera się kongres KPCh. Do tej pory list dotrze do wielu członków KPCh na wskroś kraju. Może pojawią się i kolejne.

Jeżeli Xi myślał, że łatwo będzie mu przeforsować swoją agendę na zjeździe, to się musiał przeliczyć. Za rok może nawet będzie musiał walczyć o swoje życie, przynajmniej polityczne.

Opublikował/a Michał Bogusz

6 Comments

 1. […] kiedy próbował wsiąść do samolotu do Hong Kongu. Wiele wskazuje, że zatrzymanie to pokłosie listu otwartego do Xi Jinping, o którym pisałem […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] w poszukiwaniu autorów listu otwartego do Xi Jinping zaczyna także uderzać w dysydentów zagranicą. Ofiarami padają jednak przede wszystkim […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Komiks wpisuje się w szerszą kampanię tworzenia paranoi i zagrożenia. Celem jest zwarcie szeregów w obliczu niepokojów społecznych związanych z problemami gospodarczymi, skandalami wstrząsającymi reżim od dołu (szczepionki) po samą górę (Panama Papers) oraz tarciami wewnętrznymi w samej KPCh. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] mimo głębokiego sentymentu do estetyki czasów „wielkiego słońca”, kojarzy się w kraju, jak i za granicą, jednoznacznie z rządami totalitarnymi. Nawet wewnątrz partii pojawiły się […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 5. […] ma sprytny plan i ma dużą władzę, ale też rośnie przeciwko niemu opozycja wewnątrz aparatu partyjnego. Trudno też jeszcze mówić o frakcji Xi. Jest grupa działaczy, którzy mogą stanowić centrum […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 6. […] nawiązywanie do „czterech modernizacji” może być uznane jedynie za zabieg polityczny, wpisujący Xi w tradycyjną linie przywódców, pokazujący go jako kontynuatora dziejowego programu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.