url

Znalazłem wystąpienie byłego meksykańskiego ambasadora w ChRL Jorge Guajardo na konferencji na Uniwersytecie Kalifornijskim (San Diego’s School of International Relations and Pacific Studies). Muszę się przyznać, że zrobiło ono na mnie wrażenie. Nigdy nie pomyślałem o podobnej analogii.

Według Guajardo, KPCh popełnia fundamentalny błąd kreując swoją politykę w świetle sowieckiego doświadczenia. Stratedzy z KC KPCh od co najmniej dwudziestu paru lat badają upadek Związku Radzickiego i rolę reform, które próbował przeprowadzić Gorbaczow w załamaniu się systemu. Wszystko w celu uniknięcia podobnego losu. Także Xi Jinping w jednym ze swoich pierwszych wystąpień jako Przewodniczący ChRL przestrzegał, że poluzowanie gorsetu politycznego w ChRL będzie groziło entropią systemu podobną do tej w Związku Radzieckim. Zdaniem Guajardo, dzisiejsza KPCh ma jednak niewiele wspólnego z KPZR. Proweniencje ideologiczna oraz historyczna są mylące i wprowadzają chińskich komunistów na błędne tory myślenia.

Obecna KPCh ma bardziej przypominać meksykańską PRI (hiszp. Partido Revolucionario Institucional – Partię Rewolucyjno-Instytucjonalną), która jest przykładem jednaj z najdłużej utrzymujących się u władzy (1924-1994) partii, która przez większość swojej historii działała w de facto systemie jednopartyjnym. Oprócz tego PRI, jak KPCh przez lata tworzyła autorytarny reżim. KPCh jak PRI dawno temu straciła jakikolwiek wymiar rewolucyjny i kontakt z ideologią, która doprowadziła do jej powstania. Obydwie partie stały się w istocie partiami władzy, platformami dla utrzymania pozycji i wpływów przez określone grupy, które są głównie skoncentrowane na własnym przetrwaniu.

KPCh nie powinna patrzeć na model sowiecki, u podstaw którego upadku leżały problemy ekonomiczne a na PRI, której nie udało się utrzymać władzy mimo rozwoju gospodarczego (nie bez chwilowych załamań), ale w zmieniającej się sytuacji społecznej i kulturowej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] opublikowany w czasie tzw. „podwójnej sesji„, kiedy do Pekinu zjechali przedstawiciele aparatu władzy z całej ChRL. W przyszłym roku zbiera się kongres KPCh. Do tej pory list dotrze do wielu […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.