20120128_FBP001_0

Zdjęcie z jednego z ostatnich strajków. Prawdopodobnie w Dongguan w Prowincji Guangdong.

Alexandra Harney i John Ruwitch piszą w The Chicago Tribune o nowym fenomenie w ChRL jakim jest podjęcie przez niższą kadrę kierowniczą roli aktywistów robotniczych  i organizatorów strajków.

Autorzy dotarli do niepublikowanej relacji Reutersa ze strajku w należącej do tajwańskiego inwestora fabryce obuwia Yue Yuen w Dongguan, według której pierwszymi, którzy wystąpili przeciwko kierownictwu w związku z nieregularnościami w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne byli właśnie kierownicy niższego szczebla. Później to oni zorganizowali pracowników do akcji strajkowej.

Zaangażowanie kadry kierowniczej po stronie pracowników symbolizuje dynamiczną zmianę stosunków pracy i świadomości ludzi w ChRL. Pokazuje też jakim mitem – podtrzymywanym przez KPCh i tak chętnie podchwytywanym przez wielu zachodnich komentatorów – jest twierdzenie o ugodowości i zgodzie na podporządkowanie Chińczyków, i to nie tylko w miejscu pracy.

Ogromną rolę w organizacji pracowników mają też nowe technologie, a przede wszystkim media społecznościowe. Kilka dni temu pisałem o kolejnej próbie zneutralizowania mobilnych komunikatorów, które pozwalają na rozwój komunikacji społecznej poza oficjalnymi kanałami. Próby te są z góry skazane na porażkę, ponieważ ludzie zawsze będą wyprzedzać cenzorów o krok, ale pokazują one stan umysłu rządzących ChRL. Dwadzieścia pięć lat po Tiananmen wciąż panicznie boją się oni utraty kontroli nad „masami”.

Menadżerowie już wcześniej organizowali strajki, ale miało to miejsce głównie w czasie negocjacji z zagranicznymi kontrahentami i było elementem nacisku na odbiorców. W 2011 roku kadra kierownicza wyprowadziła na ulice kilka tysięcy pracowników z  zakładów PepsiCo Inc. w proteście przeciwko warunkom przejęcia firmy. Zgodnie z prawem ChRL  w wypadku zwolnień grupowych lub likwidacji stanowiska pracy w wyniku połączenia, upadku itp., pracownik ma prawo do odprawy w wysokości jednej miesięcznej pensji za każdy przepracowany rok w danym zakładzie pracy. Kiedy te warunki nie są spełnione to właśnie kadra niższego szczebla, która zazwyczaj legitymuje się najdłuższym stażem, jest najbardziej poszkodowana.

Na przemianę w postawie pracowników wpływa też zmiana pokoleniowa. Pierwsze pokolenie migrujących pracowników, którzy się pojawili po rozpoczęciu reform i otwarciu na świat odchodzi na emerytury. Młodzi pracownicy nie godzą się na warunki, które poprzednie pokolenie znosiło w spokoju. Młodzi widzą, że ciężka praca za niską stawkę nie jest stanem tymczasowym, a stała się przeznaczeniem całego sektora społecznego pochodzącego ze wsi i mniejszych ośrodków miejskich. Dlatego nastroje społeczne są podgrzewane z jednej strony przez spowolnienie gospodarcze, inflację, astronomiczne ceny mieszkań itd., a z drugiej przez brak nadziei na zmianę swojej sytuacji społecznej i życiowej. Jest to element tak często przeoczany przez polityków w większości krajów i systemów politycznych oraz przez intelektualistów zazwyczaj zadowolonych ze swojej pozycji społecznej. Ambicja do zmiany swojego miejsca i roli w społeczeństwie to ogromna siła nośna i tutaj spotykają się interesy pracowników i kadry niższego szczebla.

Strajk w Yue Yuen nie był pierwszym, w którym kluczową rolę odegrali kierownicy niższego szczebla, ale pierwszym, o którym informacje przebiły się do światowej opinii publicznej. Wcześniej (marzec) strajkowały zakłady IBM w Shenzhen i w Shanmukang Technology produkujące elementy do telefonów Samsunga. Tam też organizacyjną rolę odegrali niskiej rangi kierownicy i menadżerowie.

W tym roku zarejestrowano już 310 strajków i protestów pracowniczych w najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionach ChRL i będzie ich więcej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] regionach świata – sprowadzając kraj na skraj przepaści. ChRL grożą obecnie największe protesty na tle gospodarczym od 1989 […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.