Hoch

Hannah Hoch „Małe Słońce” (1969).

Dadaiści w swoim czasie mieli hasło „wszystko Dada!”. Dadaizm nie jest ruchem artystycznym, który jest łatwy w odbiorze, może dlatego w wydaniu partyjnej propagandy hasło „Dada Xi” nie wyszło, jak zamierzano.

Zgodnie z doniesieniami zachodnich agencji wydział propagandy KC KPCh nakazał mediom powstrzymać się od używania w odniesieniu do Xi Jinping pseudonimu „Dada Xi” (Xi Dada 习大大). Pseudonim ten jest tworem propagandy powtarzanym w kółko od 2012 roku. Problem w tym, że teraz zamiast ocieplać wizerunek, Xi Dada zaczął ciążyć nad całym systemem.

Od czasu objęcia urzędu przez Xi ruszyła cała maszyneria propagandowa oparta na wizerunku Xi Dada. Powstały nawet stylizowane na czasy Mao piosenki o „tatuśku Xi” lub „wujaszku Xi”. Teraz jednak zdecydowano o wyhamowaniu całej kampani. Nie pojawiły się żadne formalne zalecenia, ale nakazano „ostrożność”, co w praktyce ChRL oznacza, że nikt nie będzie ryzykował.

Skąd ta nagła niechęć do używania Dada?

Wygląda na to, że ekipa Xi połapała się, że cała kampania propagandowa nawiązująca do motywów maoistycznych, mimo głębokiego sentymentu do estetyki czasów „wielkiego słońca”, kojarzy się w kraju, jak i za granicą, jednoznacznie z rządami totalitarnymi. Nawet wewnątrz partii pojawiły się oskarżenia o kreowanie kultu jednostki, a z tym podejrzenia, że Xi nie będzie chciał oddać władzy, kiedy miną dwie kadencje.

Nie wiem, jaki ma plan Xi, ale jeżeli pragnie przedłużyć swoje rządy poza horyzont 2020 roku, to musi uśpić czujność przeciwników, a hałaśliwe piosenki o Xi Dada, tego raczej nie ułatwiają.

KPCh od lat stara się ukryć swój autokratyczny charakter pod pozorami merytokratycznego systemu, który może – w wyobrażeniach twórców – być alternatywą dla zachodniej demokracji liberalnej. Dlatego wszelkie skojarzenia z totalitarnymi rządami tak irytują rządzących, ponieważ burzą starannie przygotowaną kampanię wizerunkową.

Znalazłem jednak inny ciekawy ślad. W wypowiedzi dla Guardiana Roderick MacFarquhar, chinozawca z Uniwersytetu Harvard, powiedział:

“I don’t know whether his spies or informants have told him that ‘Xi Dada’ has made him look rather ridiculous … but there is some talk that the propaganda chief may have been overdoing it deliberately, and maybe Xi Jinping fell for that.”

[Nie wiem, czy to jego szpiedzy lub informatorzy powiedzieli mu, że „Xi Dada” powoduje, iż wygląda raczej śmiesznie (…), ale słychać głosy, że szef propagandy mógł specjalnie przeholować, i może Xi to odkrył.]

Czyżby Xi miał więcej wrogów w partii niż się spodziewał?

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] Trumpa. Sytuacja, iż z niczym nie wyskoczył, jest już odczytywana jako oznaka respektu dla Xi Dada. Komunistyczna machina medialna nie przepuści takiej […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Podobny cel miały czystki, przeprowadzone pod pretekstem walki z korupcją. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że bać się musieli tylko ci „złodzieje”, którzy nie popierali Dada Xi. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Jiang skończył już 91 lat i co jakiś czas pojawiają się pogłoski o jego śmierci, którą Xi Jinping ma ukrywać obawiając się, że powszechne – jak się ma spodziewać – wyrazy żałoby po „Ropuchu” przyćmią kult „wujaszak Xi”. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] wyjaśnia zagarniacie władzy przez Xi Jinping, niż wiele bieżących artykułów, czy biografii Xi Dada, mimo że sam Xi na jej łamach się nie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.